وب سايت شخصي ولي اله ديني : چهار سال گذشت! انتخابات مجلس نهم در راه است.
جمعه، 9 دی 1390 - 00:20 کد خبر:142
چهار سال پيش انتخابات مجلس هشتم و روند تبليغات كانديداهاي معرفي شده در حوزه انتخابيه ي اهر و هريس، زمستان سال 86 را در اين منطقه حرارت بالايي داده بود حال نوبت به انتخابات دوره نهم رسيده است وامروز آخرين روز ثبت نام داوطلبين ورود به مجلس شوراي اسلامي است مجلس در نظام جمهوري اسلامي ايران از اهميت ويژه و والايي برخوردار بوده و محور بسياري از تصميم گيري ها، قانونگذاري ها، برنامه ريزي ها است و چراغ هدايت دولت و ملت را به دست دارد...اكنون بايد ديد چه كساني و با كدام انگيزه و برنامه پا به عرصه رقابت گذاشته اند ؟

چهار سال گذشت!و باز هم انتخابات و انتخابي ديگر از راه رسيد به قول مرحوم قيصر امين پور:

حرف‌هاي ما هنوز ناتمام ....
تا نگاه مي‌كني :
وقت رفتن است
باز هم همان حكايت هميشگي!
پيش از آن‌كه با خبر شوي
لحظه‌ي عزيمت تو ناگزير مي‌ شود
آي .....
اي دريغ و حسرت هميشگي
ناگهان
         چقدر زود
                     دير مي‌شود!

انگار همين دو روز پيش بود كه دو هفته نامه گويا 20 روز مانده به باز گشايي مجلس هشتم در تحليلي با عنوان «نيم نگاهي به چهارسال نمايندگي ولي الله ديني» كه در تاريخ بيستم ارديبهشت 1389 درخروجي اين سايت  نيز قرار گرفت ،اينگونه شروع كرد:

ولي الله ديني نماينده ي جوان اهر و هريس در مجلس هفتم، علي رغم سن پايين و تجربه ي كم در حوزه مديريتي، چهار سال تلاش كرد و كارنامه ي او پيش روي مردم است. فاصله ي اندك او با كانديداي صدر جدول نشان مي دهد كه او با برنامه ريزي بهتر در انتخابات مي توانست بار ديگر به مجلس راه يابد و رديف كردن و صغري و كبري چيدن علل و عوامل شكست چندان معنادار نيست و اما اين كه نتوانست حداقل آراي 25 درصد شركت كنندگان را كسب كند، ريشه در عوامل متعددي دارد كه به عملكرد او دردوره نمايندگي و كاركرد رقباي او در تبليغات بر مي گردد.و از طرفي رفتار انتخاباتي مردم نيز نبايد مورد غفلت قرار گيرد. چرا كه پيش تر از او كانديداهايي با عملكرد نه چندان مطلوب در دوره نمايندگي خود،بار ديگر مورد اقبال مردم قرار گرفتند و اين از رموز جامعه شناختي مردم منطقه است...........................

.............در حيات اجتماعي و رقابت هاي گروهي بايد اصول لازم را فرا بگيريم. تحمل و مدارا و همزيستي مسالت آميز از ضروريات رقابت است. ياد بگيريم از مولا علي كه در مقام خليفه ي مسلمين در ارتباط با خوارج گفت: آن ها مخالف و دشمن ما هستند و تا اسلحه برنداشته و به جنگ ما برنخاسته اند، آزاد هستند. هم او كه آب را به روي سپاه معاويه نبست كه آن ها البته چنين نكرده بودند. ياد بگيريم از مالك اشتر كه چون بر سر او زباله ريختند، رفت در مسجد و نادان را دعا كرد. ياد بگيريم كه اجازه دهيم ديگران هم حرف بزنند، در مورد ما هم قضاوت كنند و نقد كنند. آگاه باشيم كه متأسفانه در جامعه ي ما دست ها زود تر از زبان ها به حركت در مي آيند. بايد هنر گفتگو را فرا بگيريم، بايد هنر تحمل مخالف را فرا بگيريم و بايد ياد بگيريم كه با مخالف خود سر يك سفره غذا بخوريم....... 

 «مروري بر انتخابات هشتم و باز خواني يك خاطره » كه در 26 فروردين 1389در همين سايت به رشته تحرير در آمده است شرح حال اينجانب رادر انتخابات مجلس هشتم به تصوير مي كشد، در قسمت پاياني مطلب مذكور چنيين آمده است :

اگر انتظار داريم شهر و منطقه اي آباد و پيشرفته داشته باشيم بايد همه افراد جامعه از هر قشر و گروهي در اين راستا قدم بردارند و اگر قانون برنامه توسعه و سند چشم‌انداز جمهوري اسلامي ايران مورد وفاق ما هست كه هست بايد بستر ، انگيزه و وفاق همگاني را درسطح منطقه اي به عنوان جزئي از كل در راستاي تحقق اين اهداف ايجاد نماييم. 

مادامي كه توسعه برنامه محوري را در ابعاد اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي و سياسي در سر لوحه كار خود قرار ندهيم و جايگاه خود را در مسير توسعه ملي تعريف و بازشناسي نكنيم معيارهاي واقعي رشد و تعالي منطقه براي ما قابل درك نخواهد بود و اغلب تصميماتمان تابعي از احساسات خواهد بود.

هر چه قدر ميزان اطلاعات و آگاهي ما نسبت به امكانات ،توانمندي هاي منطقه عميق تر و از شرح وظايف و ميزان تاثير گذاري هريك ازنهاد ها و سازمان هاي مسئول مانند مجلس در سرنوشتمان بيشتر باشد به يقين تصميماتمان در مقاطع حساس براي واگذاري اموري مانند وكالت مردم در مجلس شوراي اسلامي به افراد ، صرفنظر از ساير فاكتور هاي تصميم گيري بر مبناي برنامه محوري آنها پيش مي رود .

ازاينرو زماني موفق به ارزيابي واقعي منتخبين خود خواهيم شد كه عملكرد آنها را در راستاي وظايف اصلي شان و به دور از التهابات اجتماعي وفضاهاي احساسي بسنجيم ،واقعيت ها را ببينيم، از تهمت ،افترا ،سطحي نگري و خيال پردازي بپرهيزيم ،همانطوريكه بنده نابغه دهر نبودم به يقين نماينده فعلي نيز نيست ، سئوال ، باز خواست ،ارزيابي ونظارت و نمره دادن حق طبيعي مردم است، ازاين حق خود به درستي استفاده كنيم

آري  انتخابات دوره هشتم هرچه بود گذشت و چهار سال ديگر نيز سپري شد و اكنون انتخابات مجلس نهم در راه است و زمان نقد و بررسي عملكرد چهار ساله كساني است كه مسئوليت نمايندگي مردم را در مجلس شوراي اسلامي بر عهده دارند . اميد است در اين ميدان رقابت ، افراد با پرهيز ازتوهين و تخريب به درستي  و با صدق دل خود و برنامه هايشان را معرفي كنند و با شناخت و درك  صحيح از نقاط ضعف و قوت منطقه به  تبيين اهداف خود بپردازند .