وب سايت شخصي ولي اله ديني : آمار جالب از شمار لرزه هاي اهر و ورزقان
شنبه، 11 شهریور 1391 - 18:57 کد خبر:188
از عصر روز شنبه 21 مرداد كه زمين لرزه ي 6.2 و 6 ريشتري و به عبارتي 6.4 و 6.2 ريشتري در منطقه ي قره داغ به وقوع پيوست، تا امروز كه عصر روز شنبه 11 شهريور است، شمار لرزه ها در اين منطقه به تعداد 1800 رسيده و بزرگي برخي از آن ها از مرز 5 درجه در مقياس ريشتر گذشته است. كارشناسان، اين پس لرزه ها و به عبارتي اين تعداد لرزه را طبيعي عنوان كرده اند و اين در حالي است كه گفته مي شود در ايران سالانه حدود 10 هزار لرزه ثبت مي شود كه در مدت سه هفته تعداد لرزش هاي قره داغ 20 درصد لرزش هاي سالانه ي كشور را به خود اختصاص داده است.

زمين لرزه هاي اوليه ي 21 مرداد و لرزش هاي پس آن در منطقه اي بين ورزقان و اهر متمركز شده و از نظر فاصله عمدتاً به شهر ورزقان نزديك بوده است. ضمن اين كه لرزش هاي بالاي 2.5 ريشتر در كل منطقه احساس شده است و نيمه اول امروز 11 شهريور كه سه هفته از زلزله ي اول مي گذرد، تعداد 5 لرزه ي بالاي 2.5 ريشتر در منطقه و نزديك ورزقان گزارش شده است كه دو مورد آن 3.6 در عمق كم بوده است.  

استمرار لرزش ها همچنان مردم منطقه را در دلهره نگه داشته و علي رغم گذشت سه هفته از زمان وقوع زلزله ي اول هنوز هم ده ها هزار چادر در فضاي عمومي شهر اهر به چشم مي خورد و مردم به ويژه شب ها در بيرون از خانه ها هستند. شهر ورزقان اكنون چهره ي يك شهر زلزله زده را به خود گرفته و خرابي ها بيش تر به چشم مي آيند.

علي رغم اين كه كارشناسان امر و به ويژه پروفسور ماساكاتسو مياجيما رئيس بخش مهندسي زلزله دانشگاه كانازاواي ژاپن كه چند روزي را در منطقه ي زلزله زده به بسر برد، اعلام مي كنند لرزش ها طبيعي است و ادامه هم خواهد داشت، كسي در مورد امكان تحريك گسل ديگري در منطقه و وقوع زمين لرزه ي بزرگ نظري نداده اند و تا اين جاي كار وضعيت اميدوار كننده است.

منبع :يوخا