وب سايت شخصي ولي اله ديني : موزه ادب و عرفان اهر
سه شنبه، 25 اسفند 1388 - 13:54 کد خبر:36
موزه ادب وعرفان، در محل خانقاه شيخ شهاب الدين محمود اهري تاسيس شده كه شامل 3 سالن مي باشد: سالن اول: در اين سالن كتاب هاي خطي از دوران صفويه و...

 
  

شرح حال شيخ شهاب
شيخ شهاب الدين محمود اهري فرزند احمد اهري در نيمه شعبان 580 ه.ق در شهر اهر چشم به جهان گشود و در زادگاه خود رشته هاي صرف، نحو، فقه، اصول و اخلاق را در محضر ملا حسن اهري فرا گرفت. سپس در سن 25 سالگي براي تكميل مراحل علمي- عرفاني خود راهي بغداد شد و در محضر شيخ ركن الدين سجاسي به كسب فيض و كمالات معنوي پرداخت.
بعد از رسيدن به درجه قطب و با دستور استادش براي ارشاد و راهنمايي مردم به موطن خود بازگشت و به ارشاد و تعليم پرداخت.

ساختمان بناي شيخ شهاب
ساختمان بنا شامل خانقاه، مسجد، ايواني بلند، مناره ها و غرفه هاي متعدد است. تاريخ بنا به درستي معلوم نيست ليكن از قرن هفتم ه.ق ساختمان بنا داراي تشكيلاتي بوده است. هرچند بعضي آن را منتسب به زمان شاه عباس اول مي دانند ولي قدمت بعضي از قسمتها از جمله حصار سنگي مقبره و در شرقي به قبل از صفويه (ايلخاني) مربوط مي شود. مشخصات دوره ايلخاني كه در اين بنا ديده ميشود عبارتند از
1- بلندسازي ارتفاع بنا
2- تبديل مقطع چهارضلعي به مقطع هشت ضلعي بوسيله فيلگوش ها در نقطه شروع گنبد
3- گنبد دوپوش

خانقاه
فضاي بزرگي كه زير گنبد دوپوش قرار گرفته مقطعي مربعي شكل دارد كه هر ضلع آن 20/11 متر است و ارتفاع آن 18 متر و ضخامت ديوارهايش30/1 متر مي باشد و در محل به قوشخانه معروف است و در طرفين خانقاه اتاقهايي به ابعاد 60/9*30/6 متر و قرينه هم ساخته شده اند كه به چيني خانه (محل نگهداري ظروف چيني) معروف است.

مسجد
اين قسمت در شرق بقعه به ابعاد 90/6*30/9 متر واقع شده و با گچ بريها و نقاشيهايي تزئين يافته و دورتادور ديوارهايش حاوي دستخط هايي است كه از ميان آنها دست نوشته هاي شيخ بهائي، شاه عباس سوم، ابوالقاسم نباتي شناخته شده است.

حصار سنگي مقبره
حصار سنگي مقبره به صورت مستطيلي شكل و به طول 15/15 متر و به عرض 75/7 متر در دور صحن كشيده شده و با نقوش اسليمي و هندسي به صورت مشبك حجاري شده است و از شاهكارهاي حجاري اسلامي است. در قسمت ورودي و در سمت راست كتيبه اي با خط كوفي و با عنوان الله- محمد- علي به صورت حجاري ديده مي شود.

معرفي موزه:
موزه ادب وعرفان، در محل خانقاه شيخ شهاب الدين محمود اهري تاسيس شده كه شامل 3 سالن مي باشد:
سالن اول:
در اين سالن كتاب هاي خطي از دوران صفويه و قاجاريه به نمايش گذاشته شده است. از ديگر آثار نفيس اين سالن مي توان به پارچه كتيبه دار اشاره كرد كه بر روي آن قرآن را با خط ثلث، نسخ و غبار در ميان نقوش هندسي و اسليمي نوشته اند و متعلق به دوره صفويه است.
سالن دوم:
در اين سالن آثار متعددي در ارتباط با عرفان به نمايش گذاشته شده است كه ميتوان به انواع كشكول هاي چوبي، سفالي، فلزي و تبرزين هاي مرصع طلاكوب و.. اشاره كرد. از ديگر آثار نفيس اين سالن در چوبي پاشنه گردان، منبت كاري و كنده كاري شده است كه به قرن هشتم ه.ق مربوط ميشود.

سالن سوم:
در اين سالن قطعه هاي خطي از خطاطان معروفي از جمله درويش عبدالمجيد طالقاني، ميرآقا اهري و... به نمايش گذاشته شده است. از آثار قابل ذكر موجود در اين سالن سيني مفرغي مرصع (طلاكوب) است كه به قرن 6 ه.ق مربوط مي شود.


لطفا از طبيعت زيباي ارسباران به ويژه موزه ي ادب وعرفان شيخ شهاب الدين اهري ديدن فرمائيد