وب سايت شخصي ولي اله ديني : كارگر هستم نجيب و سخت كوش
جمعه، 12 اردیبهشت 1393 - 23:09 کد خبر:453
سحر خيز است. هر روز صبح قبل از آن كه آفتاب سر بزند بسم الله مي گويد، پاشنه هاي كفشش را بالا مي كشد، از خانه بيرون مي آيد و زودتر از همه در محل كار حاضر مي شود. بي ادعا و كم حرف است. اهل كم فروشي و كم كاري نيست. بي ريا و خالصانه هر چه نيرو و توان دارد در طبق اخلاص گذاشته و براي لقمه اي نان حلال به مردم خدمت مي كند. كار طاقت فرسايي دارد و هر روز فشار سنگيني را تحمل مي نمايد. دست هاي پينه بسته اش سلامت و سخت كوشي او را گواهي مي دهند. گرما و سرما، خرده فرمايشات و غرولند كارفرما و ساير مشكلات كار را صبورانه تحمل مي كند و آفتاب كه غروب كرد خسته و كوفته به منزل مي رود.

كمي استراحت مي كند و خيلي زود از شدت خستگي وكوفتگي به خواب مي رود تا براي كار روز بعد آماده و سرحال باشد. فرصتي براي تفريح و گردش ندارد. درآمد آنچناني نداشته و مشكلات اقتصادي او و خانواده اش را اذيت مي كند. ولي ناراضي نيست. از اينكه تن سالم و كار ارزشمندي دارد خدا را شكر مي كند و براي بهبود اوضاع از هيچ تلاشي دريغ نمي كند. اين حال و روز بسياري از كارگران نجيب و سختكوش اين مرز و بوم است. كه محور پيشرفت، حركت و حيات مستمر جامعه هستند. همان هايي كه با جسم و جان خود و با تمام وجود براي پيشرفت و آسايش كشور كار مي كند.
كاربه معناي وسيع كلمه شامل؛ كار يدى، جسمى، فكرى، علمى، مديريتى و يا هر نوع ديگر آن ارزشمند است. اگر كار نباشد سرمايه، مواد، انرژى، اطلاعات، هيچكدام براى انسان مفيد نخواهد بود. كار است كه مثل روحى در كالبد سرمايه، انرژى، مواد اوليه و ... دميده و آن ها را به عنصري قابل مصرف تبديل مي كند، تا انسان ها بتوانند از آن استفاده كنند. كارگران ستون فقرات يك جامعه هستند و در صورت نبود و يا ضعف آنها جامعه فلج مي شود. اين تنها بخشي از ارزش كار و اهميت كارگر است.
اگر دست كارگر، فكر كارگر، انسانهاى كارآفرين، نيروى انسانىِ ماهر در جامعه‌ گرامى داشته شود، آن جامعه پيشرفت خواهد كرد. اينكه پيامبر اعظم(ص) دست كارگر را مي بوسد، اين فقط تقدير از يك شخص نيست؛ اين ارزشگذارى است، اين آموزه اي است كه به ما مي گويد دست كارگر و تلاش نيروى انسانى آنقدر ارزش دارد كه وجود شريف پيامبر خم شده و دست او را مي بوسد؛ اين درس به همه ي انسان هاست كه چگونه براي كار و كارگر احترام قائل باشند.
كارگران و كارفرمايان در اقتصاد مقاومتي نقشي اساسي دارند و افزايش توليد، ترويج مصرف كالاي داخلي، توانمند سازي نيروي كار، خلاقيت، ارتقاي مهارت و اقتصاد دانش بنيان از جمله عناويني است كه مربوط به واحد هاي توليدي مي شود. حمايت از كار و كارگر ايراني منجر به كاهش واردات و توسعه اقتصادي و اجتماعي كشور، كاهش ضايعات و در نتيجه اشتغال پايدار مي شود. يكي از راه هاي حمايت از كارگران توسعه چتر بيمه به خصوص بيمه درماني است و بايد دولت و مجلس از آنان كه اساس توليد و ارتقاي كيفيت هستند، حمايت كنند. نكته پاياني اين كه قانون كار براي حمايت از كارگران ضمانت اجرايي كافي ندارد و با وجود جنبه حمايتي قانون كار از قشر كارگر، متاسفانه در بيشتر مواقع اين قانون به نفع كارفرمايان تفسير مي شود. لذا مي بايست در اين زمينه بازنگري هاي لازم صورت پذيرد.

 

*خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1393/02/11 شماره انتشار 18676