وب سايت شخصي ولي اله ديني : آخرين نطق قبل از دستور ولي اله ديني نماينده مردم اهر و هريس مورخ 87/02/10
جمعه، 3 آبان 1387 - 14:46 کد خبر:5

بسم‌الله الرحمن الرحيم

«رب اشرح لي صدري و يسرلي امري واحلل عقده من لساني يفقهوا قولي».

با حمد و سپاس به درگاه خداوند متعال و سلام و درود به ارواح طيبه شهداء، امام امت و آرزوي سلامتي و طول عمر با عزت براي رهبر معظم انقلاب، سخنان خود را آغاز مي‌نمايم.

۱ ـ ابتداء لازم مي‌دانم از حضور پرشور مردم عزيز ايران اسلامي و حوزه انتخابيه‌ام در هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي تقدير و تشكر نمايم و از خداوند متعال براي همه منتخبين ملت به ويژه منتخب مردم اهر و هريس آرزوي توفيق و خدمت‌رساني بيشتر مسألت مي‌نمايم.

در سال چهارم برنامه پنجساله چهارم توسعه كه از طرف مقام معظم رهبري سال «نوآوري و شكوفايي» نامگذاري شده است قرار داريم. براي رسيدن به اهداف بلند‌مدت چشم‌انداز بيست ساله نظام بايستي نهضت نرم‌افزاري و علم را تداوم بخشيم و از سطحي‌نگريها و روزمرگي‌ها پرهيز نموده و ظرفيت‌هاي علمي كشور را توانمند نماييم كه اين موضوع يكي از ضرورت‌هاي تحقق نوآوري است. لذا لازم است همه نهادها و مسؤولين و قواي سه‌گانه كشور به ويژه مجلس و دولت فضا و بستر مناسب را براي نوآوري و شكوفايي فراهم نمايند.

۲ ـ اين روزها تورم و گراني سرسام‌آور به مردم به ويژه اقشار متوسط و ضعيف جامعه فشار مضاعف وارد مي‌نمايد گرچه ممكن است افزايش تورم و گراني كالاهاي اضطراري بالاخص در بخش مسكن دلايل متعددي اعم از عوامل خارجي و داخلي داشته باشد. اما هنر اين است كه در شرايط موجود اين مسأله را بنحوي مديريت و هدايت نماييم تا ضمن كنترل تورم، فشار را از دوش اقشار آسيب‌پذير برداريم لذا از دولت محترم تقاضا دارم با ارائه راهكارهاي عملياتي در كنترل گراني و تورم نقش و وظيفه اصلي خود را ايفاء نمايد.

۳ ـ مبارزه با رانت‌خواري و فساد بايد يكي از اولويتهاي اصلي نظام اسلامي باشد البته در عزم و اراده جدي مسؤولين نظام براي ريشه‌كن كردن فساد اداري شكي نيست اما مردم وقتي هر روز از زبان مسؤولين مملكتي با عبارات درشت وجود فساد اداري و رانت‌خواري و لزوم افشاگري‌ها و برخورد با آنها را مي‌شنوند ولي در عمل متفاوت با آنچه كه مي‌شنوند، مي‌بينند دچار يأس و نااميدي مي‌شوند و اين يكي از آفات و تهديدهاي نظام اداري كشور مي‌تواند باشد. چرا كه طعم واقعي عدالت وقتي چشيده مي‌شود كه فضاي جامعه براي برهم زنندگان نظم اقتصادي ناامن و براي عامه مردم و سرمايه‌گذاران و كارآفرينان و تلاش‌گران عرصه سازندگي كشور امن و مطلوب باشد.

حال كه دولت محترم با شعار محوري ايجاد و تحقق عدالت تلاش مي‌نمايد انتظار دارد با همكاري ساير قوا از جمله مجلس براي مقابله با فساد يك استراتژي چندوجهي تعريف گردد تا با افزايش پاسخگويي سياسي و مسؤوليت‌پذيري، تقويت محدوديت‌ نهادينه شده در درون نظام حكومتي، تقويت مشاركت فعال نهادهاي جامعه مدني و تعامل آنها با بخشهاي عمومي و دولتي، ايجاد بخش خصوصي رقابتي و شكست انحصارات دولتي و بالاخره اصلاح مديريت عمومي و دولتي مبارزه با اين مسأله در كشور نهادينه شود.

۴ ـ مجلس تبلور اراده مردم و انتخابات مجلس شوراي اسلامي يكي از با اهميت‌ترين انتخابات كشور ما مي‌باشد صرفنظر از نقصهاي قانوني انتخابات كه زمينه را براي سوء استفاده و تخلف برخي فراهم مي‌نمايد. متأسفانه ضعف اطلاع‌رساني نسبت به شرح وظايف نمايندگان و وظايف اصلي مجلس شوراي اسلامي و وجود مشكلات اقتصادي و مطالبات مختلف در لايه‌هاي اجتماعي جامعه و ضعف دستگاههاي اجرايي، عرصه جامعه را در ايام انتخابات و حتي ماهها قبل از آن با اقدامات خلاف قانون و وعده وعيدهاي بي‌شمار برخي كانديداها در بعضي از شهرستانها به كارزاري نابرابر تبديل و بازار هتاكي، شايعه، افتراء و دروغ‌پردازي را داغ مي‌نمايد بطوريكه گاهي اصل موضوع انتخابات و ارائه برنامه از طرف نامزدها به فراموشي سپرده مي‌شود. نمونه‌اي از اين بداخلاقي‌ها را مي‌شد در حوزه انتخابيه اينجانب به اشكال مختلف مشاهده نمود كه متأسفانه گاهاً حتي از طرف برخي از افراد و دوستان ناآگاه و مغرض بعمل مي‌آمد. صرفنظر از اينكه چه كسي يا كساني از كانديداهاي يك حوزه انتخابيه نماينده مجلس شوراي اسلامي بشوند براي اقتدار بيشتر مجلس و نظام جمهوري اسلامي ايران و براي اينكه در آينده پول، تخريب، تهمت و افتراء، چاپلوسي و ريا و باندهاي قدرت و ثروت جاي ايمان، اخلاص، تعهد، صداقت و انگيزه بالاي مردم را نگيرند و نظام و انقلاب را از مسير و معيارهاي اصلي خود منحرف ننمايند. از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران درخواست مي‌نمايم وقت بيشتري را براي مجلس شوراي اسلامي و اطلاع‌رساني در اين حوزه در رسانه ملي در نظر بگيرد.

از رياست محترم مجلس شوراي اسلامي تقاضا دارم دستور فرمايند با تشكيل كارگروههاي كارشناسي، انتخابات چندين دوره مورد نقد و آسيب‌شناسي جدي قرار گيرد تا چنانچه اگر اصلاحاتي در قانون انتخابات و نحوه برگزاري و تبليغات و ساير موارد انتخابات لازم است تدوين تا قانون انتخابات مورد بازنگري واقعي قرار گيرد.

۵ ـ طبق اصل (۶۴) قانون اساسي پس از هر ده سال با در نظر گرفتن عوامل انساني، سياسي، جغرافيايي و نظاير آنها حداكثر (۲۰) نماينده مي‌تواند به عده نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اضافه شود. اينجانب در نطق قبل از دستور خود يكبار در تاريخ ۱۳۸۴/۸/۸ تفكيك حوزه انتخابيه اهر و هريس و اضافه شدن يك نماينده به اين حوزه را خواستار شده‌ام. باتوجه به اينكه در دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي طبق قانون امكان افزايش نمايندگان وجود دارد از مسؤولين ذي‌ربط تقاضا دارم در اينخصوص باتوجه به سوابق موضوع اقدامات لازم را مبذول نمايند.

۶ ـ اما برخي از اهم خواسته‌ها و مطالبات مردم منطقه؛

با عنايت به آغاز عمليات اجرايي بزرگراه اهر ـ تبريز از اواخر سال گذشته از وزارت راه و ترابري تقاضا دارم باتوجه به انتظارات به حق مردم منطقه نسبت به تسريع در عمليات اجرايي اين بزرگراه اقدام عاجل مبذول نمايد. باتوجه به احداث شهرك صنعتي اهر در ظرف (۳) سال اخير و آماده‌شدن زيرساختهاي آن براي سرمايه‌گذاري و ايجاد اشتغال از وزارت صنايع و معادن مي‌خواهم زمينه‌هاي سرمايه‌گذاريهاي بعدي را در اين شهرك فراهم آورد.

ايجاد و توسعه (۵) مجموعه آموزشي عالي در منطقه اهر شامل آموزشكده كشاورزي، آموزشكده فني و حرفه‌اي، دانشكده پيراپزشكي، دانشگاه پيام نور و توسعه دانشگاه آزاد اسلامي در سالهاي اخير اقدام ارزشمندي براي منطقه اهر مي‌باشد. از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تقاضا دارم نسبت به ارتقاء جايگاه مراكز فوق و احداث زيربناها و فضاهاي آموزشي اقدام مؤثر و عملي مبذول نمايد.

باتوجه به مطالعه چندين سد كوچك و متوسط در منطقه اهر از وزارت نيرو تقاضا دارم باتوجه به وعده رئيس‌جمهور محترم در جمع مردم اهر نسبت به اجرايي‌شدن سدهاي مذكور به ترتيب اولويت مطالعاتي اقدام نمايند.

باتوجه به بازگرداندن محل و دفتر كار شركت مجتمع معادن مس اهر تحت عنوان مس مزرعه به اهر در سال گذشته، از وزارت صنايع و معادن مي‌خواهم ضمن فعال‌نمودن اكتشافات مس منطقه ارسباران و اجراي فازهاي توسعه مس سونگون و ذوب‌پالايش آن نسبت به سرمايه‌گذاري‌هاي لازم درخصوص موضوع اساسنامه شركت فوق در منطقه اهر اقدام نمايد.

از وزارت نيرو مي‌خواهم نسبت به احداث نيروگاه هريس كه نقش اساسي را در اقتصاد منطقه و تأمين برق استان در سالهاي آينده خواهد داشت اقدامات اساسي را مبذول نمايند. همچنين باتوجه به وعده رئيس‌جمهور محترم در جمع مردم هريس درخصوص احداث سد هرزه ورز و انتظارات مردم منطقه در اينخصوص نيز اقدام عملي مبذول گردد.

از وزارت صنايع و معادن مي‌خواهم درخصوص سرمايه‌گذاريهاي بعدي شهرك صنعتي و ناحيه صنعتي شهرستان هريس واقع در بيلوردي و زرنق اقدامات لازم بعمل آورد.

از وزارت نيرو مي‌خواهم درخصوص احداث تصفيه‌خانه آب، آبرساني به شهرهاي بخشايش و كلوانق و شروع آبرساني به روستاهاي اربطان و ساير روستاهاي منطقه از سد اربطان كه داراي اعتبار ملي است، اقدامات عاجل مبذول نمايند.

از وزارت بهداشت و درمان مي‌خواهم درخصوص راه‌‌اندازي بيمارستان هريس در نيمه اول سالجاري كه قبلاً وعده آنرا داده‌اند اقدام نمايند.

از استاندار محترم آذربايجان‌شرقي مي‌خواهم كه درخصوص استقرار ادارات در مركز بخش خواجه دستورات لازم صادر فرمايند.

در پايان ضمن تقدير و تشكر از مردم عزيز حوزه انتخابيه‌ام بخاطر (۴) سال همكاري و همدلي صادقانه با اينجانب، از همه عزيزان بخاطر قصور و كوتاهيهاي احتمالي عذرخواهي مي‌نمايم و اگر در نتيجه فعل، گفتار و رفتار اينجانب افراد يا اشخاصي بهردليل رنجيده‌خاطر گرديده‌اند، از آنها نيز طلب حليت مي‌نمايم و از همه دست‌اندركاران و مسؤولين منطقه و استان و كشور كه در طول مدت اين دوره با اينجانب درجهت خواسته‌ها و مطالبات مردم همكاري داشته‌اند تقدير و تشكر مي‌نمايم، باشد كه مورد عفو و رحمت و رضايت پروردگار متعال قرار بگيريم.

خدايا چنان‌كن سرانجام كار

تو خشنود باشي و ما رستگار

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

                          درصورت علاقمندي ساير نطق ها و سخنرانيها را با جستجو در مشروح مذاكرات مجلس ببينيد