وب سايت شخصي ولي اله ديني : 30 كاري كه نبايد در حق خودتان انجام دهيد
جمعه، 3 مرداد 1393 - 20:25 کد خبر:502
در اينجا ليستي از 30 كاري را عنوان مي‌كنيم كه هيچوقت نبايد در حق خودتان انجام دهيد. 1. با آدم‌هاي نادرست نشست و برخاست نكنيد. زندگي كوتاه‌تر از آن است كه بخواهيد وقتتان را با كساني بگذرانيد كه خوشبختي را از شما مي‌گيرند. اگر كسي بخواهد كه در زندگي‌اش باشيد، براي شما جا باز خواهد كرد. نبايد براي پيدا كردن جايي در زندگي كسي بجنگيد. هيچوقت براي بودن با كسي كه ارزش شما را ناديده مي‌گيرد اصرار نكنيد. و يادتان باشد، آنهايي كه در زمان خوشي كنار شما مي‌مانند مهم نيستند، مهم كساني هسند كه در ناخوشي‌ها و ناملايمات زندگي كنارتان هستند. آنها دوستان واقعي شما هستند...

 
2. از مشكلاتتان فرار نكنيد. بايد با مشكلاتتان روبه‌رو شويد. البته اين كار ساده نخواهد بود. هيچكس در دنيا نيست كه بتواند همه كارها را بي‌نقص انجام دهد. هيچكدام از ما قادر نيستيم كه مدام در حال حل كردن مشكل باشيم. درواقع، ما جوري ساخته شده‌ايم كه ناراحت، نااميد و شكست‌خورده شويم. چون اين معني واقعي زندگي كردن است – روبه‌رو شدن با مشكلات، درس گرفتن از آنها، سازگاري و حل آنها به مرور زمان. 
 
3.  به خودتان دروغ نگوييد. به هر كس ديگري در دنيا مي‌توانيد دروغ بگوييد به جز خودتان. زندگي ما زماني بهتر مي‌شود كه از فرصت‌ها استفاده كنيم و سخت‌ترين و اولين فرصتي كه مي‌توانيم از آن استفاده كنيم اين است كه با خودمان صادق باشيم.
 
4. نيازهاي خودتان را پنهان نكنيد. دردناك‌ترين مسئله اين است كه وقتي شديداً درگير دوست داشتن كسي هستيد، خودتان را فراموش كنيد و يادتان برود كه شما هم فردي خاص هستيد. بله، بايد به ديگران كمك كنيد اما به خودتان هم همينطور. اگر قرار باشد كه زماني بيايد كه به خودتان برسيد و چيزهايي كه به آن علاقه داريد را دنبال كنيد، آن زمان همين حالاست.
 
5. سعي نكنيد كسي باشيد كه نيستيد.  يكي از بزرگترين چالش‌هاي زندگي اين است كه در دنيايي كه تلاش مي‌كند شما را مثل بقيه كند، خودتان باشيد. هميشه كساني هستند كه از شما زيباتر، باهوش‌تر، جوان‌تر، و ... باشند اما اين افراد هيچوقت شما نيستند. خودتان را تغيير ندهيد تا آدمها دوستتان داشته باشند. خودتان باشيد و مطمئن باشيد آنهايي كه بايد، دوستتان خواهند داشت.
 
6. درگير گذشته نشويد. اگر بخواهيد دوباره و دوباره فصل قبلي كتاب زندگي‌تان را بخوانيد، هيچوقت نخواهيد توانست فصل جديد زندگيتان را شروع كنيد.
 
7. از اشتباه كردن نترسيد. اينكه كاري انجام دهيد اما اشتباه كنيد ده مرتبه بهتر از اين است كه هيچ كاري انجام ندهيد. هر پيروزي پشت سر خود مجموعه‌اي از شكست‌ها داشته است و هر شكستي پلي به سمت موفقيت است. 
 
8. خودتان را بخاطر اشتباهات گذشته‌تان سرزنش نكنيد. ممكن است فرد نادرستي را در گذشته دوست داشته‌ايد و بخاطر مسائل نادرستي گريه كرده‌ايد اما هر اتفاق بدي هم كه بيفتد، يك چيز مسلم است: اينكه اشتباهات به ما كمك مي‌كنند فرد يا چيزهايي را پيدا كنيم كه برايمان مناسب هستند. همه ما اشتباه مي‌كنيم، دچار مشكل مي‌شويم و خيلي وقت‌ها افسوس گذشته را مي‌خوريم. اما بايد بدانيد كه شما اشتباهاتتان نيستيد، مشكلاتتان هم نيستيد و الان اينجاييد و قدرت اين را داريد كه بتوانيد روز و آينده‌تان را آنطور كه مي‌خواهيد بسازيد. هر اتفاق كوچكي كه قبلاً در زندگي‌تان افتاده است شما را براي اين لحظه آماده مي‌كرده است.
 
9. سعي نكنيد خوشبختي را بخريد. خيلي از چيزهايي كه آرزو داريم داشته باشيم گران هستند. اما حقيقت اين است كه چيزهايي كه واقعاً ما را خوشحال و راضي مي‌كنند كاملاً رايگان‌اند: مثل عشق، خنده و تلاش در جهت علايقمان.
 
10. سعي نكنيد براي خوشبختي‌تان به ديگران تكيه كنيد. اگر با كسي كه درونتان است خوشبخت و شاد نباشيد، با هيچ رابطه بادوامي هم خوشحال و راضي نخواهيد بود. بايد ابتدا ثبات زندگي خودتان را بسازيد تا بعد بتوانيد آن را با كسي قسمت كنيد.
 
11. وقت تلف نكنيد. زياد فكر نكنيد چون اينكار فقط مشكل‌تراشي مي‌كند. موقعيت‌ها را ارزيابي كنيد و تصميمات قاطع بگيريد. هيچوقت نمي‌توانيد چيزي كه شهامت رويارويي با آن را نداريد تغيير دهيد. پيشرفت نيازمند خطر كردن است. 
 
12. فكر نكنيد آماده‌ نيستيد. هيچكس هيچوقت وقتي فرصتي پيش مي‌آيد، 100% آماده نيست. چون بيشتر موقعيت‌هاي عالي زندگي ما را مجبور مي‌كند كه فراتر از محدوده امنمان قدم برداريم و اين يعني احساس راحتي نخواهيم داشت.
 
13. به دلايل نادرست درگير هيچ ارتباطي نشويد. روابط بايد هوشمندانه انتخاب شوند. تنها بودن خيلي بهتر از اين است كه با فردي نادرست باشيد. هيچ نيازي به عجله كردن نيست. اگر قرار باشد اتفاقي بيفتد، مي‌افتد، آن هم در زمان درست خود، با فردي مناسب شما و به بهترين دلايل. زماني عاشق شويد كه آمادگي آن را داشته باشيد نه وقتي كه تنها هستيد.
 
14. بخاطر اينكه روابط قبلي تان موفقيت‌آميز نبوده‌اند، روابط جديد را رد نكنيد. در زندگي مي‌فهميد كه ملاقات شما با هر فردي دليلي دارد. بعضي از آنها آزمايشتان مي‌كنند، بعضي از شما سوءاستفاده مي‌كنند و بعضي به شما درس مي‌دهند. اما از همه اينها مهم‌تر، بعضي از آنها بهترين اتفاق‌ها را برايتان به ارمغان مي‌آورند.
 
15. سعي نكنيد با همه رقابت كنيد. نگران كارهايي كه ديگران از شما بهتر انجام مي‌دهند نباشيد. سعي كنيد هر روز ركورد خودتان را بالا ببريد. موفقيت مبارزه‌اي است بين خودتان و خودتان.
 
16. به ديگران حسادت نكنيد. حسادت هنر شمردن نعمت‌هاي ديگران به جاي نعمت‌هاي خودتان است. از خودتان بپرسيد: "من چه چيزهايي دارم كه بقيه حسرت آن را مي‌‌خورند؟"
 
17. دست از شكايت كردن و دلسوزي براي خودتان بردازيد. مشكلات زندگي به دليلي پيش مي‌آيند: براي عوض كردن مسير شما به سمتي كه بايد برويد. ممكن است همان موقع علت يك اتفاق را نفهميد و ممكن است برايتان خيلي سخت باشد اما اگر به گذشته و اتفاقات بد ديگري كه برايتان افتاده بود نگاه كنيد، خواهيد ديد كه اكثر آنها شما را به سمت فضا، فرد، تفكر و موقعيت بهتر سوق داده‌اند. پس لبخند بزنيد! بگذاريد همه بدانند كه امروز خيلي قوي‌تر از ديروز هستيد.
 
18. كينه‌توزي نكنيد. زندگيتان را با نفرت پيش نبريد چون آخر كار خودتان را خيلي بيشتر از كساني كه از آنها نفرت داريد، اذيت خواهيد كرد. بخشش اين نيست كه بگوييد، "كاري كه در حق من كردي اشكالي ندارد." بخشش گفتن اين است: "من اجازه نمي‌دهم كاري كه در حقم كردي خوشبختي من را براي هميشه نابود كند". بخشش بهترين راهكار است. كينه‌ها را دور بريزيد، به دنبال آرامش باشيد و خودتان را آزاد كنيد. و يادتان باشد، بخشش فقط براي ديگران نيست، براي خودتان هم هست. اگر لازم بود، خودتان را هم ببخشيد و سعي كنيد دفعه بعد بهتر رفتار كنيد.
 
19. نگذاريد ديگران شما را تا سطح خودشان پايين بكشند. براي راحتي كسانيكه نمي خواهند خودشان را بالا بكشند، استانداردهايتان را پايين نياوريد.
 
20. وقتتان را براي توضيح دادن خودتان براي ديگران تلف نكنيد. دوستانتان به آن نيازي ندارند و دشمنانتان هم حرف‌هاي شما را باور نخواهند كرد. همان كاري را بكنيد كه ته دلتان مي‌گويد درست است.
 
21. هيچوقت بدون وقفه انداختن كاري را پشت سر هم انجام ندهيد. وقت نفس كشيدن دقيقاً همان زماني است كه وقتي براي آن نداريد. اگر مدام پشت سر هم به كارتان ادامه دهيد، هميشه چيزهاي يكساني به دست خواهيد آورد. گاهي لازم است از كارتان دست بكشيد تا همه چيز را واضح‌تر ببينيد.
 
22. زيبايي لحظات كوچك را ناديده نگيريد. از چيزهاي كوچك لذت ببريد چون يك روز به عقب نگاه مي‌كنيد و مي‌فهميد كه چيزهاي بزرگي بوده‌اند. بهترين قسمت زندگي‌تان همان لحظات كوچك و بي نام و نشاني است كه به كسي كه برايتان مهم است لبخند مي‌زنيد.
 
23. سعي نكنيد همه چيز ايدآل و بي‌نقص باشد. دنياي واقعي به ايدآل‌گراها جايزه نمي‌دهد، به كساني پاداش مي‌دهد كه كار انجام مي‌دهند.
 
24. آسان‌ترين راه را دنبال نكنيد. زندگي آسان نيست، مخصوصاً وقتي براي به دست آوردن چيز باارزشي برنامه‌ريزي مي‌كنيد. راه آسان را انتخاب نكنيد. كاري غيرعادي انجام دهيد.
 
25. اگر همه چيز بر وفق مرادتان نيست، تظاهر نكنيد كه اينطور است. هيچ اشكالي ندارد كه هر از گاهي خرد شويد. لازم نيست هميشه وانمود كنيد كه قوي هستيد و نيازي هم نيست كه مداوم ثابت كنيد كه همه چيز خوب پيش مي‌رود. نگران اينكه بقيه چه فكر مي‌كنند هم نباشيد. اگر لازم است گريه كنيد. هر چه زودتر اين كار را بكنيد، زودتر قادر خواهيد بود دوباره لبخند بزنيد.
 
26. ديگران را بخاطر مشكلاتتان مقصر نكنيد. اينكه تا چه اندازه بتوانيد به آرزوهايتان دست پيدا كنيد به اين بستگي دارد كه تا چه اندازه مسئوليت زندگي‌تان را قبول مي‌كنيد. وقتي ديگران را بخاطر اتفاقاتي كه برايتان مي‌افتد مقصر بدانيد يعني از مسئوليت شانه خالي مي‌كنيد و به ديگران قدرت نفوذ به آن بخش از زندگي‌تان را مي‌دهيد.
 
27. لازم نيست براي همه، همه‌كس باشيد. اينكار غيرممكن است و فقط خسته‌تان خواهد كرد. اما لبخند زدن به ديگران مي‌تواند  دنيا را تغيير دهد. شايد نه كل دنيا را، ولي دنياي آن آدمها را مطمئناً تغيير خواهد داد.
 
28. زياد نگران نباشيد. نگراني مشكلات آينده را حل نخواهد كرد، فقط لذت‌هاي امروز را هم از شما خواهد گرفت. يك راه اينكه بفهميد چيزي ارزش نگران بودن را دارد يا نه اين است كه از خودتان بپرسيد، "اين مسئله در يك سال آينده مهم خواهد بود؟ در سه سال آينده چطور؟ در پنج سال چه؟"  اگر اينطور نبود، پس ارزش نگران بودن را ندارد.
 
29. روي چيزي كه نمي‌خواهيد اتفاق بيفتد متمركز نشويد. روي چيزهايي متمركز شويد كه مي‌خواهيد اتفاق بيفتند. تفكر مثبت از لازمه‌هاي هر موفقيت است. اگر هر روز صبح با اين فكر بيدار شويد كه اتفاقي فوق‌العاده در زندگي‌تان خواهد افتاد، و به آن توجه دقيق كنيد، خواهيد ديد كه حق با شما بوده است.
 
30. قدرناشناس نباشيد. زندگي‌تان خوب باشد يا بد، هر روز شكرگزار بخاطر آن از خواب بيدار شويد. مطمئن باشيد كسي در جايي ديگر از جهان وضعيتي بسيار بدتر از شما دارد. بجاي اينكه به چيزهايي كه نداريد فكر كنيد، سعي كنيد به چيزهايي فكر كنيد كه داريد و ديگران افسوس آن را مي‌خورند.
منبع:مردمان