وب سايت شخصي ولي اله ديني : نفت و نمايش توانمندي ايرانيان پس از سالها تحريم
پنجشنبه، 17 اردیبهشت 1394 - 19:24 کد خبر:651
نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي در حالي بيستمين سال برگزاري خود را تجربه مي كند كه در اين دوره دست كم از نظر آماري در بالاترين سطح خود قرار دارد. حضور بيش از ١٨٠٠ شركت داخلي و خارجي، نمايشگاه نفت تهران را در رديف بزرگترين نمايشگاههاي نفت منطقه و حتي جهان قرار داده است. برگزاري باشكوه نمايشگاه در يك كشور نمادي از توسعه يافتگي، رقابت پذيري و آمادگي برگزار كنندگان آن براي گسترش همكاريها بوده و سعى مى‌شود ضمن گسترش مبادلات خارجى و عقد قراردادهاى بازرگانى جديد، بازارهاى صادراتى و فروش داخلى توسعه يافته و با شركاى تجارى جديد پيوند حاصل شود. بر اين اساس استقبال هرچه بيشتر از نمايشگاه و حضور پيمانكاران، سازندگان و فعالان صنعتي داخلي و خارجي در آن مي تواند نشانه اي مثبت از بهبود فضاي كسب وكار در كشور تلقي شده و در عين حال نويد دهنده اصلاح فرآيندهاي اجراي پروژه مبتني بر رقابت اصولي باشد.

رونق نمايشگاه بيستم صنعت نفت را از نگاهي ديگر مي توان به عنوان پيش درآمد رونق اقتصادي كشور نيز ارزيابي كرد. افزايش اميد به توافق نهايي ايران و ٥+١ بر سر پرونده هسته اي ايران موجب شده است تا اشتياق حضور شركتهاي خارجي به حضور در نمايشگاه نفت بيش از سالهاي گذشته بوده و اين خود گواهي است بر بازار جذاب صنعت نفت ايران. اكنون ترديدي نيست كه در صورت رفع فوري و كامل تحريمهاي غرب بلافاصله رقابت براي همكاري با ايران آغاز شده و در اين ميان و به طور طبيعي شركتهايي كه پيش دست بوده اند احتمالا شانس موفقيت بيشتري خواهند داشت.

در بخش داخلي نيز حضور سازندگان، پيمانكاران، مشاوران و فعالان عرصه نفت چشمگير و قابل توجه است. سخنان سال گذشته بيژن زنگنه در مراسم افتتاحيه نوزدهمين نمايشگاه نفت در ارديبهشت ماه ١٣٩٣ كه از آن به عنوان مانيفست وزارت نفت نيز ياد مي شود، موجب شد تا روح اميد در بدنه صنعتگران داخلي دميده شود. محور سخنان آن روز زنگنه، حمايت تمام قد دولت از سازندگان داخلي بود. كساني كه شرافتمندانه و با اتكا به توان مديريتي، علمي، فني و مالي خود مي توانند به كمك صنعت نفت كشور آمده و پروژه هاي بزرگ و كوچك آن را با كيفيت و قيمت مناسب اجرا كنند.

امسال نيز همانگونه كه رئيس شوراي سياست گذاري بيستمين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي تصريح كرده است، استفاده از توان داخلي به عنوان شعار نمايشگاه و سرلوحه كارهاي صنعت نفت است و در نمايشگاه بيستم با نگاهي علمي و عميق به موضوع ساخت داخل، توسعه و تقويت شركتهاي دانش بنيان و نرم افزاري كشور پرداخته مي شود.

قدر مسلم اين است كه تداوم اين راهبرد وزارت نفت در سالهاي آتي مي تواند شفافيت، كيفيت و رقابت اصولي را در فضاي كسب و كار نهادينه و دست افراد و شركتهاي مبتني بر رانت را از صنعت نفت كوتاه كند. كاري كه مهمترين ثمره آن احيا اعتماد عمومي و تقويت فضاي اميد و انگيزه براي فعاليت بيشتر براي آباداني كشور خواهد بود. 

منبع:شانا