نسخه تلکس وب سايت شخصي ولي اله ديني
:: مقام معظم رهبري: پيروز انتخابات، مردم ايران و نظام جمهوري اسلامي هستند شنبه، 30 اردیبهشت 1396 - 16:59
در پي حضور پر شكوه و حماسي مردم در دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و پنجمين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي پيام تشكر و قدرداني صادر و بر نكات مهمي تأكيد كردند.

:: ضريب جيني چيست؟ جمعه، 8 اردیبهشت 1396 - 17:11
ضريب جيني يك واحد اندازه گيري پراكندگي آماري است كه معمولا براي سنجش ميزان نابرابري در توزيع درآمد يا ثروت در يك جامعه آماري استفاده مي‌شود. اين ضريب با نسبتي تعريف مي‌شود كه ارزشي بين صفر و يك دارد. هر چقدر ضريب جيني نزديك به عدد صفر باشد، برابري بيشتر در توزيع درآمد را نشان مي‌دهد و بالعكس هر چقدر ضريب جيني نزديك به عدد يك باشد، توزيع نابرابر درآمد را مشخص مي‌كند.

:: ✅ چرخ صنعت كه بچرخد توليد و اشتغال جان مي گيرد؛ پنجشنبه، 7 اردیبهشت 1396 - 23:30
امروز عصر كه به هريس مي رفتم، وقتي ديدم نيروگاه هريس كه خود زماني در مجلس شوراي اسلامي با عشق و علاقه پي گير مكان يابي و احداث آن بودم و بعدها توفيق پيدا نمودم تا در تامين زير ساخت هاي انرژي پاك و خوراك مصرفي آن سهمي ناچيز داشته باشم ؛ سرانجام بعد از سالها انتظار اهالي احداث مي شود ، خوشحال شدم . بايد گفت دست همه مسئولين و دست اندركاران ذيربط درد نكند.

:: ✅خطاهاي شناختي سه شنبه، 5 اردیبهشت 1396 - 11:20
۱.ذهن خواني mind reading فكر مي كنيد، بدون شواهد كافي مي دانيد كه ديگران به چه چيزي فكر مي كنند. مثل : ” جواب سلامم را نداد ، پس حتما از دست من ناراحت است. ۲.پيش گويي furtune telling پيش بيني مي كنيد كه حوادث آينده ، بد از آب در مي آيند يا اين كه خطرات زيادي شما را تهديد مي كند. مثل : ” در امتحان شكست مي خورم ” يا ” كاري گير من نخواهد آمد”. ۳.فاجعه سازي catastrophizing معتقديد هر چه اتفاق افتاده يا خواهد افتاد به شدت افتضاح ، ناخوشايند و غير قابل تحمل است . مثل : ” افتضاح مي شود اگر در دانشگاه قبول نشوم”. ۴.برچسب زدن labling به خودتان يا ديگران ، صفات كلي و منفي نسبت مي دهيد. مثل : ” من آدم بدبختي هستم ” يا من آدم بي ارزشي هستم”.

:: ثبت نام فله اي كانديداهاي رياست جمهوري جاي خنده يا گريه!! جمعه، 25 فروردین 1396 - 00:27
در ماده 35 قانون انتخابات رياست‌جمهوري شرايط انتخاب شوندگان بدين شرح عنوان شده است: 1- از رجال مذهبي، سياسي. 2- ايراني الاصل. 3- تابعيت كشور جمهوري اسلامي ايران. 4- مدير و مدبر. 5-داراي حسن سابقه و امانت و تقوي. 6- مؤمن و معتقد به مباني جمهوري اسلامي ايران و مذهب رسمي كشور. در حالي كه براي كانديداتوري شوراي يك شهرعلاوه بر شرايط ديگر داشتن حداقل ۲۵ سال سن و مدرك ليسانس الزامي است و بدون داشتن هركدام از اين ها امكان ثبت نام وجود ندارد

:: قهر شغال و منفعت باغبان!! چهارشنبه، 23 فروردین 1396 - 00:15
شغالي بود كه هر روز به باغ پيرمرد مهرباني مي رفت و يك شكم سير ميوه مي خورد. پيرمرد هم از آنجائي كه او را مخلوق خدا مي دانست، مزاحمش نمي شد. اما كم كم خوشي به دل شغال زد و هر بار كه به باغ مي رفت يك شكم ميوه مي خورد و چند بغل ميوه را هم زير دست و پا لِه مي كرد. يك روز، پير مرد جلوي او را گرفت و گفت: فلاني، هر چه ميوه خواستي بخور، ولي ديگر آنها را زير دست و پا له نكن! كفر نعمت درست نيست. شغال در پاسخ به او گفت: يك بار ديگر مرا نصيحت كني قهر مي كنم و ديگر به باغت نمي آيم! پير مرد گفت: قهرت به نفع من هست ولي كسي به تو جا و مكان نميدهد، نرو

:: ۴ تكنيك براي تقويت هوش هيجاني پنجشنبه، 17 فروردین 1396 - 10:29
اگر نمي‌دانيد به تقويت هوش هيجاني احتياج داريد يا نه، صادقانه به سوالات زير پاسخ دهيد يا به اين مقاله مراجعه كنيد. آيا زياد اتفاق مي‌افتد حرفي بزنيد كه ديگران را ناراحت كند؟ از نظر شما مردم زيادي حساس‌اند؟ آيا احساساتي را كه مدت‌ها‌ پنهان كرده‌ايد گاهي به صورت ناگهاني بر سر كسي خالي مي‌كنيد؟ آيا تا به امروز احساسات به عنوان مانعي براي دست‌يابي به بهترين نتايج مورد انتظارتان عمل كرده‌اند؟ اگر پاسخ شما به اكثر سوالات بالا مثبت است، خبر خوب اين است كه راه‌ها‌يي براي ارتقاي هوش هيجاني شما وجود دارد. در اين مقاله چهار تكنيك قدرتمند براي تقويت هوش هيجاني را به شما معرفي مي‌كنيم.

:: ضريب هوشي مهم‌تر است يا هوش هيجاني پنجشنبه، 17 فروردین 1396 - 10:23
«فلاني ضريب هوشيش از انيشتين هم بالاتره» يا «ضريب هوشي فلاني در حد يه جلبكه»، حتما شما هم از اين جملات استفاده مي‌كنيد. اگر از ضريب هوشي يا همان IQ خودمان در جملات قصار مثبت يا منفي‌تان، استفاده مي‌كنيد و آن را به عنوان تنها نماد موفقيت و توانمندي خارق‌العاده‌ي برخي از افراد مي‌دانيد، از موضوع مهم ديگري غافل هستيد. بله، شما از «هوش هيجاني» غافل شده‌ايد. در سال ۱۹۹۶، دنيل گلمن (Daniel Goleman)، براي اولين بار در كتابي به نام «هوش هيجاني» به اهميت بالاي اين موضوع پرداخت. بسياري از روان‌شناسان نيز معتقدند كه ضريب هوشي به تنهايي تمام توانايي‌ها و ظرفيت هوشي انسان را بازگو نمي‌كند. در عوض هوش هيجاني و توانايي بروز احساسات نقش بسيار مهم‌تري در موفقيت‌هاي زندگي دارد.

:: ۱۰ كاري كه شما را از چشم بقيه مي‌اندازد پنجشنبه، 17 فروردین 1396 - 10:11
چند عادت و رفتار اشتباه وجود دارد كه بدون اينكه خودتان متوجه شويد، جذابيت را از شما مي‌گيرد و شما را از چشم‌ها مي‌اندازد. برخي از اين رفتارها را به شما معرفي مي‌كنيم؛ اگر هر يك از آنها را در خودتان يافتيد، فورا آن را كنار بگذاريد. بعد از ترك اين رفتارها خواهيد ديد كه حلقه‌ي دوستان شما به تدريج بزرگ‌تر مي‌شود.

:: ✅هديه هاي ويژه يك كنفرانس خبري !! پنجشنبه، 17 فروردین 1396 - 00:26
كساني كه با تند روي هاي بي حد خود ، سوار بر بال هاي احساس و غرور خود را حق مطلق مي پنداشتند و همه جبهه مقابل را به خروج از حاكميت متهم و حتي طرفداري اشخاصي از اردوگاه اصولگرايي از شخص و يا اشخاصي غير از فرد مورد نظر در انتخابات ۸۴ و ۸۸ را با تعابير تندي از قبيل افراد بي بصيرت ،پشت پا زنندگان به ارزشها و انقلاب و.... نوازش مي كردند، امروز در مصاحبه خبري معروف مزد و پاسخ و البته هديه هاي ناقابلشان را يكجا دريافت كردند!! اگر چه بسياري از اين جماعت اقدامات قبلي خود را توجيح و يا بعضا اعلام برائت هم مي كنند ولي بايد گفت آب رفته دوباره به جوي بر نمي گردد!!

:: مردم به سوابق كانديداها توجه داشته باشند جمعه، 11 فروردین 1396 - 21:35
بسياري از شعارهاي انتخاباتي كانديداها چون از اساس خارح از اختياراتشان مي باشد به هيچ وجه عملياتي نمي‌شود؛مردم عزيز بايد به سوابق كانديداها توجه داشته باشند و كسي را انتخاب بكنند كه برنامه هايش قابليت اجرايي داشته باشد. اين روزها كساني با اقدامات عوام فريبانه و پوپوليستي دست به حركات ناشايست مي زنند و از خدمات ناكرده خود رونمايي مي كنند در صورتي كه انتخابات بايد براساس شايستگي‌ها صورت گيرد نه عوام‌فريبي.

:: حرف حساب! سه شنبه، 8 فروردین 1396 - 00:41
حال عجيبي داشت و مي گفت من براي فلاني خيلي زحمت كشيده ام با حمايت من بود كه او به مديريت سازمان ... رسيد و گرنه تا الان در همان جايگاه كارمند معمولي در جا مي زد ، حالا آمده در مقابل من قد علم كرده و كانديدا شده ، اين دستان من نمك ندارد و...

:: روايت اينستاگرامي اسحاق جهانگيري از ديدار عيدانه سردار سليماني با مادرش+ عكس پنجشنبه، 3 فروردین 1396 - 16:31
اسحاق جهانگيري در اينستاگرامش پستي از ديدار سردار قاسم سليماني با خانواده وي در اولين روز بهار منتشر كرد. به گزارش انتخاب، اسحاق جهانگيري پستي در اينستاگرامش از ديدار سردار قاسم سليماني با خانواده وي منتشر كرد و نوشت: اولين روز بهار سردار قاسم سليماني به ديدار مادرم بعنوان مادر شهيدان يعقوب و محمد آمد. ايشان رسم دارد كه به ديدار خانواده هاي شهدا برود. از مادرم پرسيدم؛ مادر چقدر سردار را دوست داري؟ با لحني مهربان و مادرانه گفت: خيلي. رفتار مادرم با سردار مثل فرزند خود بود و به ايشان عيدي هم داد. امروز سردار سليماني در نزد ملت بزرگ ايران، قهرمان ملي است.

:: مطالبه مردم و رهبري از مسئولان تمركز بر توليد و اشتغال است سه شنبه، 1 فروردین 1396 - 00:52
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶ هجري شمسي، با تبريك ولادت حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌عليها و عيد نوروز به همه‌ي هم‌ميهنان و ايرانيان بويژه خانواده‌هاي معظم شهيدان و ايثارگران و با آرزوي سالي همراه با بركت، امنيت و رفاه براي مردم ايران و مسلمانان جهان، سال جديد را سال «اقتصاد مقاومتي: توليد- اشتغال» نامگذاري كردند. حضرت آيت الله خامنه‌اي سال ۹۵ را همراه با تلخي‌ها و شيريني‌هايي براي ملت ايران دانستند و با اشاره به برخي از مهمترين عوامل شادكامي ملت در سال گذشته، افزودند: عزت ايران و هويت ملت عزيز در تمام قضاياي سال ۹۵ مشهود بود و دشمنان در همه‌جاي دنيا به اقتدار و عظمت ملت ايران اعتراف كردند.

:: خوش آمدي بهار دوشنبه، 30 اسفند 1395 - 13:41
دستان پرنوازش بهار ، طبيعت خفته را از خواب بيدار مي سازد و زمين و درخت رازهاي رنگارنگ و عطرآگين خويش را نثار نگاه ما مي كنند،همه كاينات مي گويند خوش آمدي بهار و سعدي در ديباچه گلستان چه زيبا گفته: فرّاش باد صبا را گفته، تا فرش زمرّدين بگسترد و دايۀ ابر بهاري را فرموده، تا بنات نبات را در مهد زمين بپرورد درختان را به خلعت نوروزي، قباي سبز ورق در بر كرده و اطفال شاخ را، به قدومِ موسمِ ربيع كلاه شكوفه بر سر نهاده... درختان شكوفه كرده و زمين سبز شده ..

:: عشق خدمت! دوشنبه، 30 اسفند 1395 - 01:34
برخي ها وقتي در جاي ديگري هستند اكراه دارند و خجالت مي كشند اسم شهرشان را به زبان بياورند و به شدت منكر اصل و گذشته خود مي شوند!! اينها اگر اندك اعتباري هم داشتند در جاي ديگري خرجش كرده اند اما ايام انتخابات كه مي شود عشق خدمت به شهر و ديارشان چنان گل مي كند كه جلوي چشمشان را مي گيرد و در ره معشوق سر از پا نمي شناسند ، گويي فراموش مي كنند ديروز چه بودند و كجا بودند !! اين روزها اگر به اطراف خود نگاه كنيم كم هم نيستند از اين انسان هاي فداكار عاشق خدمت !! از در كه برانيد از پنجره وارد مي شوند و... خدا آخر و عاقبت همه مان را به خير كند.

:: متن كامل قانون بودجه سال ۹۶ یکشنبه، 29 اسفند 1395 - 17:14
قانون بودجه سال 1396 كل كشور از سوي علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي براي اجرا به حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور ابلاغ شد. لايحه بودجه سال 1396 كل كشور آذرماه امسال از سوي دولت تقديم مجلس شد. بهارستان‌نشينان پس از وصول اين لايحه كميسيون تلفيق بودجه 96 را تشكيل دادند و به بررسي سند دخل و خرج دولت در سال آينده پرداختند. گزارش كميسيون تلفيق در مورد لايحه بودجه 96 از 2 اسفندماه سال جاري در صحن علني پارلمان مورد بررسي قرار گرفت و وكلاي ملت با برگزاري 16 جلسه علني لايحه بودجه را تصويب كردند.

:: قانون برنامه پنجساله ششم توسعه جمهوري اسلامي ايران یکشنبه، 29 اسفند 1395 - 17:01
قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران توسط علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي به حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور كشورمان، ابلاغ شد. لايحه احكام مورد نياز اجراي بـرنـامـه شـشـم تـوسـعـه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران دي ماه 1394 تقديم مجلس شد و كميسيون تلفيق برنامه ششم اين لايحه را از مرداد ماه سال جاري مورد بررسي قرار داد. گزارش كميسيون تلفيق در مورد لايحه برنامه ششم توسعه جمهوري اسلامي از اواخر آذرماه 95 در صحن علني مجلس بررسي شد. قانون برنامه ششم توسعه مشتمل بر 124 ماده و 128 تبصره است كه در جلسه علني روز شنبه 14 اسفندماه 95 مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ 21 اسفندماه از سوي مجمع تشخيص مصلحت نظام با اصلاح بند (الف) ماده (4)، بند (ب) ماده (12)، ماده (30)، جزء(1) بند(الف) ماده(67) و تأييد ماده(16) موافق با مصلحت نظام تشخيص داده شد.

:: راهنماي كاربردي نحوه شكايت كارمندان و كاركنان دولت به ديوان عدالت اداري یکشنبه، 29 اسفند 1395 - 16:53
كارمندان و كاركنان دولت، اصولا زماني دست به شكايت از اداره محل كار خود به ديوان عدالت اداري مي‌برند كه فكر ميكنند حقي از آنها ضايع شده و اداره محل كار نيز به حق آنها توجه نكرده و حق و حقوق آنها را اعمال نمي‌كند. اما آيا كارمند مي‌تواند به صرف اينكه فكر ميكند حقي از او ضايع شده اقدام به شكايت نمايد!؟ وقت خود، دستگاه و ديوان را تلف نمايد!؟ همه كارمندان و كاركنان دولت بايد بدانند كه دستگاهها ذهنيت مثبتي در خصوص شكايت كارمندانشان در ديوان عدالت اداري بر عليه خودشان ندارند.پس بنابراين بي خود و بي جهت نبايد دست به شكايت برد.ما به شما خواهيم آموخت كه چه رفتاري در پيش بگيريد كه كمترين هزينه و بيشترين منفعت را براي شما داشته باشد.اين را هميشه به ياد داشته باشيد كه براي شكايت هميشه وقت هست.

:: ✅طنز #حكايت چاله و بيمارستان شهر جمعه، 13 اسفند 1395 - 01:49
چاله اي در خيابان اصلي شهر وجود داشت و مردم از وجود اين چاله گله داشتند آدمها، ماشينها و... توي آن چاله مي افتادند وخسارت مي ديدند. بنابراين عده اي از مردم روبروي شهرداري جمع شده واعتراض خودشان را اعلام نمودند وخواستار پاسخگويي مسئولين شدند، مسئولين تجمع كنندگان را به سالن اجتماعات شهر راهنمايي وشروع به سخنراني و ارائه راهكار كردند،

:: آيا نشايد اندكي تحمل وبخشش!! یکشنبه، 24 بهمن 1395 - 01:13
✅كشاورزي يك مزرعه بزرگ گندم داشت، زمين حاصل خيزي كه گندم آن زبانزد خاص و عام بود. ايام برداشت محصول بود و شبي از شب ها روباهي وارد گندم زار شد همين كه دنبال جايي براي خواب بود بخش كوچكي از مزرعه را لگدمال كرد. پيرمردكينه روباه را به دل گرفت و بعد از چند روز روباه را به دام انداخت و تصميم گرفت از حيوان انتقام بگيرد. مقداري پوشال را به روغن آغشته كرده به دم روباه بست و آتش زد. روباه شعله ور در مزرعه به اين طرف وآن طرف مي دويد و كشاورز بخت برگشته هم به دنبالش، در اين تعقيب و گريز گندمزار به خاكستر تبديل شد!! گاهي دربرخورد با عمل اشتباه همسر ؛ فرزند؛ دوست ؛ همكار و همسايه و...نسبت به خودمان چنان شتابان و سخت و بي فكر عمل مي كنيم كه نه تنها اصلاحي صورت نمي گيرد بلكه آتش به بنيان خود مي زنيم !! آيا نشايد اندكي تحمل و بخشش والبته برخورد متناسب !!

:: ✅ افكار_مثبت_درست سه شنبه، 12 بهمن 1395 - 23:32
يك ليوان آب كدر را با همه ي آلودگي ها و ذرات درونش تجسم كنيم و اينكه بنا به هردليلي مانند ترس از شكستن ليوان و پاشيدن آب بر روي وسايل خانه و.... نمي توانيم يكباره آن را عوض كنيم، اگر مدتي آب تميزي را درون اين ليوان بريزيم تا محتواي ليوان سرريز شود، بالاخره همه آب كثيف از ليوان خارج مي شود و آبي كه ليوان را پر مي كند، كاملا شفاف خواهد بود. با اين تصميم مي بينيم كه لازم نبوده كه همه انرژي خود را مصروف يك روش آن هم به صورت حذفي براي از بين بردن آب كدر و به دردنخور بگذاريم وبراي خود هزينه هاي اضافه بتراشيم بلكه راه هاي ديگري نيز براي گرفتن نتيجه مطلوب وجود داشته و ما اينجا راه درستي را جايگزين كرديم و طولي نكشيد آنچه كه مانع و مزاحم بود از بين رفت و به هدفي كه مي خواستيم يعني جايگزيني آب تميز رسيديم!!

:: زادگاهم را با همه عشق و احساسم دوست دارم جمعه، 8 بهمن 1395 - 19:42
گاهي همين دوست داشتن را كساني بر نمي تابند و حسادتشان كار دستشان مي دهد تا به دروغ هاي سخيف متوسل شوند!! اگر انسان به زادگاهش تعصب نداشته باشد چگونه مي تواند به آذربايجان و در يك كلمه به ايران عزيز تعصب و عرق ملي داشته باشد. والسلام همين...

:: آنچه از "پلاسكو" آموختم سه شنبه، 5 بهمن 1395 - 11:16
آموختم كه درباره ايمني و مديريت بحران، حتي در حد زندگي شخصي و حرفه اي چيز زيادي نمي دانم. دانستم كه نمي دانم اگر در طبقات پايين خانه يا محل كارم آتش سوزي رخ دهد، چگونه بايد جان خود و اطرافيانم را نجات دهم. دانستم كه درباره كمك هاي اوليه چيز زيادي نمي دانم و متوجه شدم كه در يادگيري مهارت هاي ايمني و امدادي، كوتاهي كرده ام و بايد زماني را براي يادگيري شان اختصاص دهم.

:: دانشگاه شيخ شهاب الدين اهري ضرورتي انكار ناپذير براي توسعه ارسباران دوشنبه، 22 آذر 1395 - 01:35
در آيين تجليل از برگزيدگان برتر پژوهشي استان در ميان اسامي دانشگاه هاي استان فقط جاي دانشگاه شيخ شهاب الدين اهري خالي بود!! عنواني كه براي پايه گذاري آن تلاش هاي زيادي صورت پذيرفته و منطقه ارسباران به حق شايسته داشتن آن است. وجود پتانسيل هاي كم نظير شهر تاريخي و فرهنگي اهر مي طلبد تا دانشكده كشاورزي اين شهر به دانشگاه شيخ شهاب الدين اهري ارتقا يابد وتحقق اين موضوع براي توسعه ارسباران يك ضرورت انكار ناپذير است. اميد كه با تلاش ها وپي گيري هاي مسئولين ومتوليان امر و همه كساني كه حتي از دور دستي بر آتش دارند، با ايجاد بستر و شرايط لازم به زودي شاهد ارتقاي دانشكده كشاورزي موجود به دانشگاه شيخ شهاب الدين اهري باشيم.

:: مدير اثر بخش برتر از مدير موفق سه شنبه، 2 آذر 1395 - 21:39
"مديريت" به عنوان يك پديده اجتماعي ضروري، در عصر كنوني چنان سيطره خود را بر عرصه هاي مختلف زندگي مردم تثبيت كرده كه كمتر پديده اي با چنين شتابي گسترش يافته است. "مديريت" نه تنها در نظام مدرن و متمدن كنوني و در نتيجه تامين نيازهاي بنيادين جوامع از لحاظ اقتصادي نهفته است، بلكه نشان دهنده ريشه هاي اعتقادي جوامع متعدد و نهايتاً مؤيد نظريه امكان نظارت بر زندگي و معيشت انسان از طريق سازماندهي سيستماتيك منابع انساني و اقتصادي است كه عوامل انساني ‌و اقتصادي را براي بهبود زندگي فردي و ‌اجتماعي متشكل مي سازد. به سخن ديگر،" مدير" بايد دانش پژوه‌و درعين حال هنرمندي باشد‌ كه‌ به سبب وقوفش بر دانش مديريت و نيز تحت تاثير ويژگي هاي فردي، بتواند با بهره گيري مطلوب و بهينه از كليه امكانات موجود از قبيل: نيروي انساني،اختيارات سازماني، تجهيزات و سرمايه، سازمان متبوع خود را در جهت تحقق اهداف تعيين شده هدايت و رهنمون سازد.

:: سلطه بوروكراسي چهارشنبه، 26 آبان 1395 - 20:47
با مطالعه بُعد مديريتي برخي سازمانهاي دولتي به نظر مي رسد مديريت اين سازمانها در سيطره دو عنصر اصلي هستند، اول مديراني كه فكر مي كنند سازمان را اداره مي كنند؛ دوم بوروكراسي قوانين و مقررات عنصري كه واقعا سازمان را مي چرخاند! ناكارآمدي مديريت، و سلطه بوروكراسي در چنين سازمانهايي زماني بيشتر نمود پيدا مي كند، كه با مراجعه ذي نفعان به ايشان براي حل مشكلي كه بر اساس منطق انساني مشكل قلمداد نمي شود، محدود كنندگي بوروكراسي قوانين و مقرراتي كه توسط انسان براي حل مشكل تدوين شده است ، به عنوان مانع عمده حل مشكل از سوي مدير مطرح مي شود. بوروكراسي كه به زعم وى به عنوان قانوني مقدس و لايتغير تلقي مي شود. ماركس وبر واضع نظريه بوروكراسي در انتهاى كتاب مربوطه نگرانى را از تدوين نظريه بوروكراسى اعلام مى دارد و آن نگراني از تبديل بوروكراسى از وسيله اي براي تحقق هدف به خود هدف است، اتفاقي كه در حال حاضر توسط نامديران به وفور در سازمانهاي دولتي در حال وقوع است. شايد بتوان نيت اصلي انيشتن از ارائه معادله محاسبه انرژي اتمي و ماحصل واقعي آن را، با نيت اصلي وبر از وضع نظريه بوروكراسي و ماحصل واقعي آن مقايسه كرد. اولي به دست وحشيان تمدن تمثيل از شهريار و دومي به دست نامديران از يك ابزار كاركردي به ابزار كژكاركردي بدل شده است.

:: EFQM چيست؟ یکشنبه، 16 آبان 1395 - 14:52
مدل تعالي سازماني مدلي است كه سازمانها را ارزيابي و عملكرد آنها رااندازه گيري مي كند. اين مدل به سازمانها كمك مي كند تا با مقايسه وضعيت موجود و مطلوب خود تفاوتها را شناسايي كنند ، سپس با بررسي علل وقوع اين تفاوتها راه حلهاي بهبود وضع موجود را پيدا و آنها را اجرا نمايند. ( تعريف عمومي مدل تعالي [1]) بنياد اروپايي مديريت كيفيت يا European Foundation of Quality Management كه به اختصار EFQM خوانده ميشود در سال 1988 توسط 14 شركت بزرگ اروپايي[2] تشكيل شد و در حال حاضر 600 سازمان بزرگ چند مليتي و ملي عضو آن هستند . EFQM در حقيقت يك سازمان غير انتفايي متولي بررسي چهارچوب تعالي سازماني موسوم به EFQM Excellence Model, است . ابتدا به بررسي مدل تعالي سازماني ميپردازيم :

:: چگونه دروغگو را تشخيص دهيم؟ یکشنبه، 9 آبان 1395 - 20:01
تكنيك هايي كه در زير درمورد تشخيص دروغ و دروغگو برايتان معرفي مي كنيم، معمولاً توسط پليس و نيروهاي امنيتي استفاده مي شود. اين تكنيك ها براي مديران، كارفرماها و افراد عادي براي استفاده در موقعيت هاي روزمره كه تشخيص دروغ از راست به جلوگيري از قرباني شدن براي دسيسه و فريب كمك مي كند، مفيد است. هشدار: گاهي اوقات، ناداني بهتر است. بعد از به دست آوردن اين علم، ممكن است با فهميدن اينكه كسي به شما دروغ مي گويد، آزرده خاطر شويد.

:: راهكارهاي ساده براي حفظ و تقويت انگيزه كاركنان یکشنبه، 9 آبان 1395 - 19:59
برخي مديران نه‌تنها كمكي به حفظ منابع انساني نمي‌كنند، بلكه باعث مي‌شوند اعضاي تيم همه انگيزه‌شان را از دست بدهند، مديران با رعايت برخي نكات ساده مي توانند ميزان انگيزه كاركنان خود را تقويت كنند. نقش كاركنان به طور حتم از مهمترين عوامل موفقيت و ناكامي سازمان ها در دستيابي به اهداف تعريف شده به حساب مي آيد، هرچقدر منابع انساني از دانش و انگيزه بيشتري برخوردار باشد، درصد موفقيت سازمان نيز به طور چشمگيري افزايش خواهد يافت. هرچند درارتباط با اهميت نقش كاركنان بعنوان عنصر ارزشمند و وظايف مديريت سازمان در چند سال اخير متون داخلي وخارجي بسياري تاليف و در اختيار مديران و تصميم گيران حوزه هاي مختلف اجرايي قرار گرفته است، اما مي توان ادعا كرد كه تاكنون اين مهم در افزايش بهره وري و كارآيي سازماني دركشورمان مغفول واقع و بصورت شايسته به آن پرداخته نشده است.

صفحه بعد