صفحه اصلی     زندگی نامه     تماس با من     پیوندها  
پنجشنبه، 11 آذر 1400 - 15:11   
  تازه ترین اخبار:  
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 70صفحه نخست » یادداشت ها و نوشته های مدیر سایتشنبه، 18 اردیبهشت 1389 - 15:09
الحاق هریس به حوزه انتخابیه تبریز یا ایجاد حوزه انتخابیه مستقل
الحاق هریس به حوزه انتخابیه تبریز یا ایجاد حوزه انتخابیه مستقلاین روزها بحث تفکیک حوزه انتخابیه اهر و هریس و افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان منطقه ارسباران (شمال شرق استان) با نام حوزه انتخابیه هریس بر سر زبانهاست...
  

این روزها بحث تفکیک حوزه انتخابیه اهر و هریس و  افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان منطقه ارسباران (شمال شرق استان) با نام حوزه انتخابیه هریس بر سر زبانهاست و اخبار متفاوتی در این مورد به گوش می رسد .

نماینده مردم اهر وهریس در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه باخبرگزاری فارس گفت: شهرستان هریس از حوزه اهر منفک و به تبریز ملحق می‌شود و بخش هوراند نیز به شهرستان اهر اضافه می‌شود.
وی با اشاره به وسعت و جمعیت منطقه اهر و هریس یک نماینده به تنهایی جوابگوی مسائل و مشکلات منطقه نبوده که امیدواریم با طرح جدید شاهد رشد و توسعه شهرستان‌های اهر و هریس باشیم

در عین حال به گزارش خبر گزاری ایسکانیوز نماینده مردم کلیبر و هوراند و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در خصوص الحاق بخش هوراند به حوزه انتخابیه اهر  گفت: با وجود برخی مصاحبه‌ها تاکنون هیچ مورد کتبی یا لایحه‌ای از سوی دولت به مجلس در این خصوص وصول نشده و انتزاع حوزه انتخابیه اهر و هریس در حد گفته‌های نمایندگان است.
وی گفت: تلاش های جدی از سوی مسئولان استان و نمایندگان مجلس برای افزایش یک کرسی در مجلس برای آذربایجان شرقی صورت گرفته، ولی به دلیل حائز شرایط بودن مناطق ( اسکو ـ آذرشهر)، (عجبشیر ـ مراغه)، (اهر ـ هریس)، (مرند ـ جلفا) هنوز تصمیم نهایی صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: در تلاش هستیم حوزه انتخابیه اهر و هریس هر یک دارای یک نماینده شوند و نه اینکه هریس به تبریز الحاق شود و در مورد هوراند نیز تاکنون هیچ موردی از سوی دولت به مجلس ارائه نشده و در صورت وصول نیز حق انتخاب با مردم است و ما نیز به عنوان خدمتگزار مردم مطالبات آنها را پیگیری خواهیم کرد. 

درسال های نه چندان دور انتخابات بخش هریس با حوزه انتخابیه تبریز بود و مردم هریس تجربه آن را در کارنامه خود دارند،این منطقه بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی از دوره سوم به حوزه اهر ملحق شد و حوزه  جدیدی تحت عنوان حوزه انتخابیه اهر و هریس شکل گرفت .

بخش هریس در سال 1368 طبق مصوبه هیئت وزیران با تقسیمات جغرافیایی فعلی، به مرکزیت شهر هریس و با دو بخش خواجه و مرکزی به شهرستان ارتقاء یافت . البته قبل از تشکیل شهرستان هریس انتخابات منطقه خواجه با ورزقان و شهرهای بخشایش و کلوانق نیز با بستان‌آباد بود . در هر حال آنچه که طی دو دهه اخیر مردم شهرستان هریس به دنبال آن هستند ایجاد کرسی مستقل نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است ، بطوریکه این موضوع در مجلس پنجم به همراه حوزه ملکان بعنوان یکی از اولویت های استان مطرح شده بود و در نهایت این شهرستان ملکان بود که با تصویب مجلس و از دوره ششم یک نماینده در مجلس شورای اسلامی به خود اختصاص داد.

تفکیک حوزه انتخابیه اهر و هریس و افزایش یک نماینده به این حوزه را می‌توان از جمله شعارهای انتخاباتی کاندیداها در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی عنوان نمود ،ولی باید به این نکته توجه داشت که طبق اصل 64 قانون اساسی پس از هر ده سال با درنظر گرفتن عوامل انسانی ، سیاسی ، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر 20 نفر به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه می‌شود .

با این اوصاف دادن شعارهای تبلیغاتی و موکول نمودن همه پیشرفتها و یا احیاناً پسرفتهای منطقه به وجود یاعدم وجود نماینده مستقل برای هریک از این شهرستانها امر پسندیده و قابل اعتنایی نیست،اگرچه افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه اهر و هریس پتانسیل بهتر و بیشتری را می‌تواند در پیگیری مطالبات منطقه‌ای ایجاد نماید ولی ایجاد بحران و تنش در مناسبات منطقه‌ای و احیاناً رودررو گذاشتن مردم شهرها و روستاهای مناطق با همدیگر و تحریک احساسات و عواطف آنها نمی‌تواند سرپوشی بر عدم پیگیری مطالبات مردم و ضعفها ی منتخبین این حوزه بگذارد .

اگر پیشرفت یک شهرستان صرفا منوط به داشتن نماینده مجزا در مجلس باشد علاوه بر شهرستانها، بخش های زیادی را می‌توان نام برد که حتی ازقبل از انقلاب دارای نماینده و حوزه اصلی مستقل هستند ولی هم اکنون از پیشرفت قابل ملاحظه‌ای برخوردار نیستند و بر عکس شهرها و مناطق زیادی را می‌توان اشاره نمود که با وجود داشتن یک نماینده مشترک در مجلس از رشد و توسعه قابل ملاحظه‌ای برخوردار شده‌اند.
بنابراین نه داشتن حوزه انتخابیه مستقل برای یک منطقه توسعه مطلق را به همراه می‌آورد نه باهم بودن چند منطقه و شهر می‌تواند موجب عقب‌ماندگی آن مناطق باشد.

به هرحال آنچه در روزنامه ها و سایت های خبری در مورد تفکیک حوزه انتخابیه اهر وهریس ویا سایر حوزه های انتخابیه استان از قول برخی از مسئولین وشخصیت ها مطرح می گردد فعلا در حد صحبت و پیشنهاد می باشد ،امید می رود با پی گیری مسئولین ذیربط به ویژه نمایندگان منطقه با توجه به فرا رسیدن موعد قانونی ارسال لایحه از طرف دولت در خصوص افزایش20 نفر به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی و درصورت افزایش یک نفر به تعداد نمایندگان استان این افزایش در حوزه اهر و هریس باشد.   

   
  

نظرات کاربران: 7 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
اهری
| 1389/2/22 - 23:53 |     0     0     |

به نظر می رسد جدایی اهر وهریس آروزی برخی از صاحبان روز زر می باشد وچنانچه در مصاحبات برخی ها آمده است برای خود افتخار قلمداد می کنند بهتر است بجای جدایی این دو از یکدیگر بفکر الحاق جاهای دیگر به این حوزه بود وبرای افزایش یک کرسی برای این حوزه تلاش کرد چون تلاش دو نفر بجای یک نفر محسوس خواهد بود از انحصار گری ودیکتاتور وعوض کردن مسئولین خواهد کاست وبه جای طرف افتادن گروه هابا یکدیگر ازدروغ پردازی وتهمت افترا خواهد کاست .ناشناس
| 1389/2/23 - 18:34 |     0     0     |
سلام اگر برفرض اینکه باتفکیک اهر وهریس راه توسعه منطقه هموار میشود اهری ها فکر نکنند با جدا شدن هریس مشکلاتشان حل میشود چون بخش هوراند به اندازه هریس و بلکه بیشتر مشکل ومحرومیت دارد که میخواهند به حوزه اهر ملحق کنند

ناشناس
| 1389/2/23 - 22:00 |     0     0     |

بهتر است وقتی کسی نماینده می شود فقط امانت داری کند چون نمایندگی به غیراز امانتداری چیز دیگری نیست به جای اینکه به مسایل شخصی بپردازد فقط باید به فکر امانتی که در اختیار دارد فکر کند ولا غیر اینکه می خواهد اهرو هریس را تکه تکه کند واز قدرت این دو بکاهد واقعاً ظلمی نابخشودنی است وبه کسانی که دارند کور کورانه بخاطر قدری دنیامالی خودرا می فروشند این خیانت است به امانت.... از شما تشکر می کنم که این سایت را به راه انداخته اید تا شاید امانتدار بخواهد ویا بتواند از این طریق دردمردم را بفهمد وبه آن عمل نماید .ناشناس
| 1389/3/2 - 14:44 |     0     0     |

با سلام آیا بهتر نیست دوستان وآقایان بجای سیاسی کاری و حیله های انتخاباتی و تجمیع آرا از بخش هوراند و روستاهای اطراف، و .....به شریعت اصلی خود بپردازد و گره از مشکلات مردم باز کند ودیگر وعده های سر خرمن به مردم ندهد. این نوع سیاهکاریها تا کی ادامه دارد؟رضا
| 1389/7/25 - 19:13 |     0     0     |
به نظر می رسد. بهترین گزینه برای یک نماینده ( هریس + ورزقان ) باشد. و هوراند نیز به اهر ملحق شود.

لیلا-خ
| 1390/9/22 - 16:03 |     0     0     |
به نظرمن انفکاک نمایندگان اهروهریس به شرطی برای شهرستان هریس سودمندخواهد شد که مجزاازتبریز قرارگیرددرصورت الحاق این شهرستان به تبریز ,هریس دوباره درمحرومیت میماند.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@dini-v.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار