صفحه اصلی     زندگی نامه     تماس با من     پیوندها  
پنجشنبه، 1 مهر 1400 - 14:06   
  تازه ترین اخبار:  
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 367صفحه نخست » یادداشت ها و نوشته های مدیر سایتشنبه، 28 دی 1392 - 01:46
سرمایه گذاری آری ولی بی رانت خواری !
تعریف عام و ساده رانت «سوء استفاده از امکانات و فرصتهای جامعه است». رانت انواع مختلف دارد و می‌تواند اقتصادی، سیاسی، قضایی، اطلاعاتی و... باشد که دراین بحث رانت اقتصادی مد نظر است. یکی از مشکلات و تنگناهای سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی که مانند خوره‌ای به جان کشور افتاده مسأله رانت و رانت جویان و رانت خواران است که معمولا با عناوین مختلف سرمایه گذاری در زمان های مختلف به شکل های گوناگون ظهور و بروز پیدا میکند و نمونه های بارز آن را می توان در طی سال ها و ماه های اخیر مثال زد که کم و بیش از طریق رسانه ها و مطبوعات چگونگی و نحوه رسیدگی به آنها توسط مسئولین ذیربط اطلاع رسانی شده است .
  

 اینگونه افراد در اول با شعار اشتغال زایی و خدمت به مردم و کشور بالاخص مناطق کمتر برخوردار چنان سر و صدا به راه می اندازند که گویی فرشته نجاتند و کشتی های به گل نشسته را به ساحل امن رهنمون  خواهند نمود. اینها درپس شعار های زیبا و فریبنده خود با سوء استفاده‌های مالی و رانت خواری‌ها نه تنها گردش مالی کشور را مختل می کنند بلکه در عمل نیز سرمایه گذاری واقعی انجام نمی دهند .اینان با کار های غیر قانونی خود ضربات مهلکی بر اقتصاد کشور وارد می کنند و فرصت های برابر را از سرمایه گذاران نجیب و واقعی می گیرند و اینگونه ، سرمایه گذاران زحمتکش را که عمری تلاش می کنند تا با عرق جبین و تدبیر اقتصادی خود  تولید و اشتغال کشور را سر پا نگه دارند  ، در چشم عموم مردم بد جلوه می نمایند .

حکومت ما که پایه‌های آن بر اساس دین و معنویت بنا شده و الگوی آن شهید عدالت، امام علی (ع) است باید درمبارزه با رانتخواری و پدیده‌های مذموم مشابه آن سر آمد باشد. بهترین کمک به عموم مردم  و نماد جهاد اقتصادی، مبارزه تمام عیار  با رانتخواران است. اگر آحاد مردم جامعه دیگرانی را با وضعیت اقتصادی بسیار خوب ببینند و بدانند آن فاصله درآمدی ناشی از توان و کار و تلاش و پشتکار و کارآفرینی آنان است احساس ظلم نمی‌کنند و این دارندگی را ناشی از برازندگی می‌دانندو در چنین شرایطی فضا برای سرمایه گذاری صحیح فراهم می گردد. اما اگر افرادی را مشاهده کنند که بر اثر مراوده یا رابطه با این و آن و با زد و بند و سوء استفاده ثروت شان یک شبه چند صد برابر شده اینجا احساس نابرابری منفی می‌کنند و در روحیه و نگرش و رفتارشان  اثر سوء می‌گذارد.

باتوجه به وضعیت معیشتی امروز مردم کشورمان، عدالت اقتصادی یکی از ضروریات است. هر اقدام مهم اقتصادی با نام جهاد اقتصادی یا اقتصاد مقاومتی و یا حماسه اقتصادی بدون از بین بردن رانت خواری‌ها میسر نیست و به سرانجام مطلوب نمی‌رسد.باید رانت پروری و سفارشات ویژه و حمایت و پشتیبانی از کسانی که دستهای آلوده ،ثرورتهای نجومی و شبهه ناک دارند، امری مزموم و ناپسند و غیر قابل بخشش باشد. همه آن کسانیکه دل در گرو این نظام  و ملت فهیم و این مرز و بوم کهن دارند بدون تعصب‌های بی‌جا و بدون حب و بغضهای شخصی، جناحی، گروهی و باندی و ...با پدیده شوم رانت خواری مبارزه کنند.و در یک جمله باید گفت« سرمایه گذاری آری ولی بی رانت خواری! ».

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@dini-v.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار