صفحه اصلی     زندگی نامه     تماس با من     پیوندها  
شنبه، 18 آذر 1402 - 11:31   
  تازه ترین اخبار:  
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 390صفحه نخست » اخبار ، یادداشت ها و مقالات برگزیدهشنبه، 26 بهمن 1392 - 18:16
بیست نوع رئیس؟!
بیست نوع رئیس؟!انواع رؤسا و مدیران را با خلقیات و منش ها و طرز فکرهای متفاوت بشناسید. شما می توانید رئیس خودتان را در یکی از این بیست مدل پیدا کنید. اگر شما خودتان رئیس هستید می توانید خودتان را بهتر بشناسید و برای رفع اشکالاتتان بکوشید. در این مطلب 20 نوع رئیس را مورد بررسی قرار داده‌ایم. رئیس شما جزو کدام دسته است؟ آیا می‌دانید باید با هر کدام از این 20 گونه رئیس چگونه برخورد کنید؟
  

1. رئیس فداکار

رئیس فداکار هر آنچه را که به نفع شرکت باشد انجام داده، می‌دهد و خواهد داد. او هر روز بدون دریافت هیچ گونه مبلغ اضافی تا ساعت هشت بعد از ظهر در محل کارش می‌ماند. شما چگونه با این فرد رفتار می‌کنید؟ شما کاری جز گوش دادن انجام نمی دهید؟ او احتمالا بعد از بازنشستگی هم اینجا خواهد بود. پس بهتر است از همان ابتدا چگونگی کنار آمدن با این فرد را یاد بگیرید.

 

2. رئیس داد و فریادکن

رئیسی که داد و فریاد راه می‌اندازد، فکر می‌کند اگر صدایش را تا حد نامعقولی بلند کند به خواسته‌هایش می‌رسد. صدای بلندتر، تعهد بالاتر. فراتر از همه چیز داد و فریاد کن‌ها فقط می‌خواهند بدانند که مورد توجه قرار می‌گیرند. اگر شما بتوانید با این رئیس کنار بیایید و احترام و اعتماد وی را جلب کنید، شاید بتوانید صدای او را پایین بیاورید.

 

3. رئیس دلهره آور

کارکنان هر آنچه را که رئیس دلهره آور می‌گوید انجام می‌دهند؛ چرا که از وی می‌ترسند. او همیشه از تهدید برای ساکت نگهداشتن کارکنان استفاده می‌کند. این رئیس نرخ جابه‌جایی کارکنان بالایی را دارد و در نتیجه برای حفظ عامل ترس کارکنان را اخراج می‌کند. رئیس دلهره آور دوام نمی آورد. سرنوشت یقه او را خواهد گرفت.

 

4. رئیس استثمار کننده

معمولا به عنوان رئیس ماکیاولی شناخته می‌شود. این نوع رئیس خیلی با هوش، خطرناک، متمرکز و با انگیزه بوده و همواره یک برنامه سری دارد. او به افراد به عنوان ابزاری برای رسیدن به هدف می‌نگرد. اگر شما برای چنین فردی کار می‌کنید مراقب پشت سر خود باشید. بهترین راه این است که با او راحت و صادق باشید. اطلاعات را به‌صورت داوطلبانه ارائه کنید.

 

5. رئیس سرهم کننده

رئیس سر هم کننده کم خردترین رؤساست. بهترین راه رفتار با این رئیس این است که به او کمک کنید ترقی ‌کند. هنگامی که آنها ترقی کردند به خاطر ارتقا به افراد تحت امرشان مدیون هستند. دیر یا زود مدیران، کم‌خردی رئیس شما را خواهند دید و او کله پا خواهد شد.

 

6. رئیس سردرگم

رئیس سردرگم احمق نیست، او بی سواد است. شاید کارش را در شرکت تازه شروع کرده است و با فناوری آشنا نیست و یا به طورموقت به دلیل مسائل شخصی اطلاعات و دانش وی به روز نیست. رئیس سردرگم می‌تواند رئیس خوبی باشد اما در حال حاضر از مسیر خارج است(تو باغ نیست). بهترین راه برای کنار آمدن با این رئیس این است که به او یاد بدهیم و سرعت او را افزایش دهیم. آن وقت شما از اینکه او با چه سرعتی وارد جریان می‌شود، تعجب خواهید کرد.

 

7. رئیس سنت گرا (محافظه کار)

او درباره روزهای خوب گذشته و درباره روشهایی که پیشترکارها انجام می‌شد زیاده گویی می‌کند. با این حال اگر او در گذشته سنگر گرفته باشد قادر نخواهد بود که در زمان حال کارکند. این رئیس باوجود مقاومتش برای حرکت به جلو، دارای اطلاعات گرانبهایی است که می‌تواند به نفع سازمان باشد. صبور باشید و به خاطر داشته باشید که جدید بودن الزاما به معنای بهتر بودن نیست.

 

8. رئیس قدرت‌طلب

رئیس قدرت‌طلب دیوانه قدرت است. او ممکن است از آزادیهای ظالمانه ای، مانند: داشتن یک خدمتکار برای تمیز کردن ماشین بر خوردار باشد. هنگامی که چیزی از او می‌پرسید او به افتخاراتش اشاره می‌کند. دیگران اطمینان دارند که این ردای قدرت، ناتوانیهای وی را می‌پوشاند. چگونه با این رئیس کنار بیاییم؟ او را بخندانید. دستوراتش را اجرا کنید و این تصور دروغین را در او ایجاد کنید که کارها را به روش دلخواه او انجام می‌دهید. به خاطر داشته باشید که او هرگز ذهن شمارا کنترل نمی‌کند.

 

9. رئیس نچسب(تفلون)

اگر چیزی نادرست از آب دربیاید، برای اینکه نشان دهد در آن وقت او جای دیگری بوده است شواهد و مستندات بی نظیری را رو می‌کند. این رئیس بیشتر مایه مزاحمت است تا عامل خطر. هنگام گفتگو با وی بهتر است تمام جزییات را موردنظر داشته، گفتگوهای خود را ثبت کنید.
 
 
10. کدام رئیس؟

این رئیس همواره در عمل گم است. او بی ضرر است، چون هیچگاه در دفتر کارش نیست. هنگامی که او در دفتر کارش حضور دارد از وجودش بهره بگیرید. شما از فقدان عدالت احساس رنج خواهید کرد. شما در یک اطاقک به مدت هشت ساعت در روز و پنج روز در هفته برای نصف حقوق او برده وار کار می‌کنید.

 

11. رئیس مشکوک

این رئیس به تمام انگیزه‌های افراد مشکوک است. هر آنچه فرد انجام می‌دهد، می‌تواند تلاشی برای خراب کردن وی قلمداد شود. این احساس بی کفایتی منجر به دخالت در آنچه که به نفع کارکنان و شرکت است، می‌شود. شما چه کار می‌توانید بکنید؟ به او قوت قلب دهید و همواره صادق و ر�'ک باشید.

 

12. رئیس دنیا به دوش

این رئیس می‌تواند ناتوانی‌های خود را پنهان سازد، چرا که می‌تواند خود را به عنوان آدم سرسختی معرفی کند. او تمام نگرانی‌های دنیا را جذب می‌کند و برای تمام دنیا نگران است. او اول صبح با چهره بر افروخته و آشفته به دفتر کارش وارد می‌شود، چرا که تمام شب را بیدار مانده و روی اقلام سفارش کار کرده است. با این رئیس چگونه برخورد کنیم؟ آرام باشید و در صورت امکان از تعامل با او بپرهیزید، چرا که عصبانیت او می‌تواند مسری باشد.

 

13. رئیس پرطمطراق

رئیس پرطمطراق، لباسها، ماشین، خودکار و مسواک گرانبهایش را دوست دارد. آنچه او بیشتر دوست دارد حرفهای کلیشه ای است که در آخرین گردهمایی مدیریتی شنیده است. این رئیس به این حقیقت عشق می‌ورزد که در تیم من وجود ندارد. او نمی تواند بدون شما موفقیتی کسب کند. این رئیس اساسا بی ضرر است . لبخند بزنید و تحمل کنید. اگر می‌توانید به‌گونه‌ای منظم چند کلمه جدید به او یاد دهید.

 

14. رئیس رفیق

رئیس رفیق می‌خواهد دوست شما باشد نه مافوق شما. از شما می‌خواهد که او را دوست داشته باشید چرا که دوستان هوای همدیگر را دارند. زمانی را که شما با او سپری می‌کنید سرمایه گذاری خوبی است.

 

15. رئیس دو دقیقه ای

رئیس دو دقیقه ای، پیوند بین رئیس قدرت‌طلب و رئیس دنیا به دوش است. او به صورت لحظه ای می‌خواهد موقعیتها را کنترل کند (زمانی که من در تعطیلات بودم چکار کردید؟) و بعد از دو دقیقه حرف شما را قطع می‌کند، چراکه وقت ندارد درباره آن بحث و گفتگو کند. او پی‌درپی ولی به صورت تصادفی از شما می‌خواهد گزارشی درباره پیشرفت کارها تهیه کنید، ولی به ندرت آنچه را که خواسته است به خاطر می‌آورد. کار کردن با این رئیس تمرین هنر به ایجاز صحبت کردن است.

 

16. رئیس مغرور (متکبر)

این رئیس، یک فداکار محافظه کار است. او شرکت را از پایه بنا کرده است. در حقیقت این میزی که شما آلان روی آن می‌نشینید، او ساخته است. شما به عنوان یک زیردست به راهنمایی‌های تقدس گونه وی نیاز دارید. کمک او اغلب به دردسر منجر می‌شود. با این سلطان موفقیت چگونه رفتار کنیم؟ غرور خودتان را بشکنید و از او بپرسید فردی که با سواد و مستعد کارکردن برای چنین شرکتی است، چگونه آدمی است؟

 

17. رئیس منزوی

رئیس منزوی، می‌خواهد تنها باشد. او در دفتر کارش می‌ماند و یا از خانه کار می‌کند. از تماس‌های انسانی بویژه از تعامل با کارکنان پرهیز می‌کند. او می‌تواند یک متخصص باشد چرا که بر مبنای مهارتهایش ارتقا یافته است. اما یک آدم اجتماعی نیست. رئیس منزوی شما را به حال خود رها می‌کند. لذا انتظار کار تیمی و گفتگو درباره اهداف شغلی نداشته باشید.

 

18. رئیس کمال گرا

رئیس کمال گرا، مدیر جزء‌نگری است که می‌خواهد همه چیز شما را کنترل کند. رفتارش وسواسی بوده، اعتماد کمی به توانایی‌های شما دارد. به مرور زمان شما در می‌یابید که نمی‌توانید کاری را انجام دهید که از نظر او خوب باشد. به جای از دست دادن انگیزه، یاد بگیرید که برای خودتان و مطابق با استانداردهای خودتان کارکنید. در یک مقطع زمانی با رئیس خود بنشینید و از او بخواهید که انتظاراتش را بیان کند بنابراین هر دو تکلیفتان را بهتر می‌فهمید.

 

19. رئیس نامعقول

رئیس نامعقول، انتظارهای غیر واقع بینانه ای از کارکنانش دارد. او یک روش منحصر به فرد برای انجام کارها دارد و از کارکنانش انتظار دارد به همان روش کار کنند.

 

20. رئیس بزرگ

رئیس عالی- بر انگیزاننده حامی- رئیسی است که باوجود سیاست، با هر فردی با انصاف رفتار می‌کند، او ارتباط برقرار می‌کند و سیاست درهای باز را در پیش می‌گیرد. افراد را تشویق می‌کند که راه مناسب را دنبال کنند. او الگو است و آموزشهای عالی و محیط کار مثبتی را فراهم می‌سازد. او دارای چشم‌انداز است، نگران نبوده و داد و فریاد نمی کند. او کارکنانش را هدایت و مربیگری می‌کند و هنگامی که آنها شرکت را ترک می‌کنند او سالها با آنها ارتباط دارد، تا به شرکت برگردند.

منبع:ماهنامه تدبیر

   
  

نظرات کاربران: 5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
همکار
| | 1392/11/26 - 21:57 |     0     0     |

استفاده نمودیم..... برخی زیاده طلب هستند وبرخی منفعت طلب ولی برخی بی ادعا همیشه کار در کنار همکار را صادقانه به پیش می برد جناب آقای دینی لطفا از آدمهای منفعت طلب دوری کنید ببینید از روزی که دراین مسند قرارگرفته اید چه کسانی زیاد از جنابعالی درخواست داشته اند چه کسانی کم برخی اصلا به سراغت نیامدند تا اینکه جنابعالی به سراغشان رفتی امید وارم همیشه سلامت مستدام باشی.همکار
| 1392/11/27 - 09:17 |     0     0     |

با سلام رییس ما از نوع 17 است که فکر نکنم حتی اسم کارمنداشو بدونههمشهری
| 1392/11/27 - 14:22 |     0     0     |

به عنوان شهروند ارسباران عرض می کنم که با نگرشی به دوران نمایندگی شما در مجلس شورای اسلامی برای منطقه ارسباران ، خود را 24 ساعته وقف خدمت به منطقه کرده بودید و خیلی از شهروندان با مقایسه جنابعالی با دیگران این خدمات را تایید می کنند و برمبنای سابقه درخشان ردیف یک رئیس فداکار را زیبنده شما می دانمهمکار
| 1392/11/30 - 22:37 |     0     0     |

سلام حاجی به نظر من از آدمهای تنگ نظر برای ریاست استفاده نکنید ما یک رئیس داریم اگر بداند نیرویش با مدیران ستاد دوست هست ویا با یکی از آنها رابطه دارد فورا بنحوی تنبیهش میکند و و اگر هم از دستش کاری بر نیاید اضافه کاری اش را کم میکند نسبت به کارش و عملش مشکوک هست ویا نمی دانم از حسودی اش این کار را می کند به نظر من رئیس با ید کسی باشد که خیلی مثبت اندیش هست نه مثل یک کودک فکر میکند.ناشناس
| 1392/12/1 - 19:48 |     0     0     |
رئیس من ترکیب 3 و 8 بود ظلم بزرگی در حق من کرد هنوز هم دست از سرم برنمی دارد .نمیدانم این روز ها کی تمام می شود...
کاش بیست درصد از مدیران ,فقط نصف شما مدیریت و اخلاق و شعور داشتند.نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@dini-v.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار