صفحه اصلی     زندگی نامه     تماس با من     پیوندها  
چهارشنبه، 9 مهر 1399 - 20:15   
  تازه ترین اخبار:  
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 50صفحه نخست » یادداشت ها و نوشته های مدیر سایتشنبه، 7 فروردین 1389 - 23:11
ارسباران بیستمین پارک ملی کشور
ارسباران بیستمین پارک ملی کشور از ابتدای پیدایش پارک‌های ملی در ایران تاکنون 19 پارک ملی از مناطق حفاظت شده، تعیین و تعریف شده‌اند و بیستمین پارک ملی ایران نیزبه نام«پارک ملی ارسباران» در شرف تأسیس است...
  

پارک ملی به محدوده‌ای از منابع طبیعی کشور اعم از جنگل، مرتع، بیشه‌های طبیعی، اراضی جنگلی، دشت و آب و کوهستان اطلاق می‌شود که نمایانگر نمونه‌های برجسته‌ای از مظاهر طبیعی ایران می‌باشد و به منظور حفظ همیشگی وضع زندگی و طبیعی آن و همچنین ایجاد محیط مناسب برای تکثیر و پرورش جانوران وحشی و رشد رستنیها در شرایط کاملاً طبیعی تحت حفاظت قرار می‌گیرد

ایران، سرزمینی زیبا و تصویری بی‌بدیل از خلقت، با کوهها، دریاها، تالاب‌ها، رودها،‌ کویرها و آسمان پرستاره، جنگل‌ها و درختان افراشته‌اش به همراه گونه‌های نادر جانوری، گنجینه‌ای بی‌نظیر از موهبات طبیعی است.
تنوع اقلیم در ایران موجب رویش 7176 گونه گیاهی و زیست 517 نوع پرنده،  208 خزنده ، 170 گونه ماهی و 162 پستاندار و 22 گونه دو زیست شده است.

این سرزمین پهناور با این مجموعه گرانبهای جانوری، گیاهی تا کمتر از نیم قرن پیش، در معرض هجوم فرآیند مدرنیته وارداتی قرار داشت (که در مجالی دیگر می‌توان پارامترهای مدرنیته وارداتی و تبعات منفی آن را بر منابع طبیعی برشمرد) نیازهای اولیه زندگی انسانی (در تمدن معاصر) باعث شد که انسان، خواسته یا ناخواسته، آگاهانه یا ناآگاهانه، مسبب تخریب و انهدام طبیعت باشد.

 اما ما هم مانند سایر جوامع، با درک شرایط اقلیمی و شناسایی منابع طبیعی، قوانینی برای جلوگیری از آسیب‌های انسانی وضع و عبارت «حفاظت محیط زیست» را در کشورمان بسط داده‌ایم که ارسباران  نیز شامل این قوانین و مقررات می باشد.

مرور یک حرکت:

در سال 1335 کانونی تحت عنوان «کانون شکار ایران» در کشور تشکیل شد و همزمان قانون «حفاظت گونه‌های جانوری» نیز به تصویب رسید،  این نخستین اقدام مدون در راستای حفظ جمعیت و تنوع جانوران در ایران به شمار می‌آید.

سال‌ها پیش از این تاریخ،  کشورهای دیگر با تشکیل نهادها و سازمانهایی با پشتوانه قانونی محکم گام‌های مؤثری در راه حفظ منابع طبیعی خود برداشته بودند. نخستین تجربه‌های حاصل شده از حفاظت زیستگاههای جانوری در ایران، روشن ساخت که تنها راه حفظ جانوران وحشی و گونه‌های گیاهی در حال انقراض، حفظ زیستگاهها و خاستگاههای آنها است.

از این رو زمینه تأسیس یک نهاد دولتی جدید به نام «سازمان شکاربانی و نظارت بر صید» در سال 1346 فراهم شد، در این سال، سازمان یاد شده به عنوان یک دستگاه مستقل دولتی و زیر نظر شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید، جایگزین «کانون شکار ایران» شد. در قانون‌های مربوط به این سازمان بود که امکان اختصاص بخش‌هایی از کشور به پارک‌های ملی و منطقه حفاظت شده با تعریف‌های معین فراهم شد.

به این ترتیب اولین سنگ بنای «مناطق حفاظت شده» ایران در سال 1346 یعنی 95 سال پس از احداث اولین پارک ملی جهان (پارک ملی یلواستون • آمریکا) و 19 سال پس از بنیانگذاری اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع (آی،یو،ای،ان) نهاده شد.

در این سال دو پارک ملی و پانزده منطقه حفاظت شده به عنوان نخستین گروه از مناطق حفاظت شده ایران به تصویب شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید رسید.
درک جایگاه محیط‌زیست با مفهومی فراگیر و ضرورت توجه هر چه بیشتر به حفظ آن به دلایلی با تأخیر در ایران اتفاق افتاد!

 با این اوصاف درک این مهم باعث شده در سال 1351 «سازمان حفاظت محیط‌زیست» تشکیل شود، با تصویب قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست در سال 1353، اختیارات و صلاحیت‌های قانونی جدیدی که تا حدی با ضرورت‌های رشد و توسعه اقتصادی • صنعتی زمان متناسب بود به سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران داده شد.

در همین سال عنوان «پارک حیات وحش» به طور رسمی به «پارک ملی» تغییر یافت. همچنین دو طبقه جدید از مناطق حفاظت شده با عنوان، «پناهگاههای حیات وحش» و «اثر طبیعی ملی» نیز مورد تصویب قرار گرفت. به این ترتیب از سال 1353 مناطق حفاظت شده ایران، براساس، تعریف‌ها و معیارهای قانونی، نظام طبقه‌بندی مناطق، در چهار گروه «پارک ملی»، «اثر طبیعی ملی»، «پناهگاههای حیات وحش» و «منطقه حفاظت شده» طبقه‌بندی معرفی شدند،علاوه بر این طبقه‌بندی نواحی دیگری نیز با عنوان «منطقه شکار ممنوع»، «تلاب»، «تالاب»، «بین‌المللی»‌ و «ذخیره‌گاه زیست‌کره» تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار گرفت. 

 خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی با نگاه تازه به حفظ محیط‌زیست قوانینی وضع شده که سازمان محیط‌زیست را موظف می‌کند تا مناطقی با ویژگی‌های منحصر به‌فرد اکولوژیک را شناسایی کرده و با تحقیق بر مسایل زیست‌محیطی گونه‌های با ارزش، کمیاب و در حال انقراض گیاهی و جانوری و با حفظ زیستگاه‌های آنها، در بسط و گسترش مناطق حفاظت شده بکوشد.

در حال حاضر حاصل بیش از چهل سال تاریخ مدون حفاظت مناطق ایران، یکصد و شصت منطقه حفاظت شده برابر با 17/7 درصد مساحت کشور است که تحت عناوین «پارک ملی، اثر ملی طبیعی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده»  مدیریت می‌شوند.

از ابتدای پیدایش پارک‌های ملی در ایران تاکنون 19 پارک ملی از مناطق حفاظت شده، تعیین و تعریف شده‌اند. با توجه به ظرفیت بالای مناطق حفاظت شده، در صورت حمایت و توجه کشور ما قابلیت تا ده برابر این رقم را برای احداث پارک ملی و بهره‌برداری‌های گردشگری، آموزشی، تفرجی، داراست.


با توجه به این موهبت بالقوه، بیستمین پارک ملی ایران نیز در شرف تأسیس است. یکی از مناطق منحصر به فرد حفاظتی زیستی ایران ارسباران نام دارد. ارسباران به عنوان منطقه‌ای ویژه به لحاظ پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری، یکی از مناطق حفاظت شده‌ای است که سال‌هاست پروژه‌های شکار ممنوع، حفاظت رویشی و دوره‌های پژوهشی در آن به اجرا درمی‌آید تا از روند تخریبی پوشش گیاهی آن جلوگیری شود و گونه‌های در معرض انقراض جانوری به زاد و ولد متعادلی دست یابند. ارسباران بعد از سپری کردن دوره‌های حفاظتی، قابلیت این را پیدا کرده که بخش‌هایی از آن به پارک ملی ارتقاء یابد و در معرض و دسترس علاقه‌مندان طبیعت قرار گیرد.

این منطقه زیبای کوهستانی از مناطق رویشی نادر و زیست‌کره‌ای ارزشمند برای گونه‌های کم‌یاب جانوری است. ارسباران واقع در حاشیه جنوبی رودخانه مرزی ارس در استان آذربایجان شرقی، با مساحتی برابر با 80654 هکتار در سال 1352 حفاظت شده اعلام شد، در سال 1355 نیز به دلیل دربرداشتن زیست‌ بوم‌های گوناگون، ارزش بیولوژیک بسیار بالا و گونه‌های گیاهی و جانوری منحصر به فرد، به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره شناخته شد.

علاوه بر آن مساحتی حدود 2900 کیلومتر مربع از دامنه‌های جنگلی آن به عنوان منطقه رویشی ارسباران با جنگل‌های نیمه‌مرطوب نشانه‌گذاری و تحت حفاظت است. پوشش جنگلی این رویشگاه در گذشته‌ای نه‌چندان دور از وسعت بیشتری برخوردار بود. وجود 1072 گونه علفی و 97 گونه چوبی در این منطقه کوچک، نشانه تنوع زیستی گیاهی بسیار زیاد آن است و مهم‌ترین مشخصه آن محسوب می‌شود.

دامنه ارتفاعی 256 تا 2896 متر، بارندگی 275 میلی‌متر و دمای متوسط سالیانه 10 درجه سانتیگراد، منطقه را دارای اقلیم‌های نیمه‌خشک و نیمه‌مرطوب معتدل کرده است.

این منطقه از نظر حفظ ذخایر ژنتیکی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، از جمله گونه‌های گیاهی مهم منطقه می‌توان «آوری، ممرز، گردو، چنار، کیکم، عاق، زرشک، گیلاس، آلبالو، سرخدار، هفت کول، ارسل، زغال اخته، آلوچه، انار وحشی، زالزالک و ... انواع نعنا عیان، پامچال، آلاله و گراس‌ها» را برشمرد. گونه‌های مهم جانوری منطقه عبارتند از: بز، پازن، قوچ، میش، گراز، خرس قهوه‌ای، گرگ، سیاگوش، روباه، خرگوش، پلنگ، کبک، قرقاول ارسبارانی، هما، انواع شکاری‌ها، یله مار، تیرک مار، گرز، مار و... .

اما مهم‌ترین و کم‌یاب‌ترین گونه جانوری شناخته شده ارسباران نوعی پرنده نادر به نام «سیاه خروس قفقازی» است که این منطقه یکی از معدود زیستگاه‌های آن به‌حساب می‌آید. قرقاول ارسبارانی و مارال دو گونه دیگر در معرض خطر انقراض این منطقه هستند که نسل در خطر آنها با برنامه‌های حفاظتی احیاء و جمعیت آنها در حال حاضر آمار مطلوبی دارد.


هماهنگی‌های لازم برای انجام طرح ارتقاء منطقه حفاظت شده ارسباران به پارک ملی با دستگاه‌های مربوط انجام شده است و با تأیید شورای عالی محیط‌زیست بخشی از این منطقه به پارک ملی تبدیل می‌شود. با این حساب در آینده‌ای نزدیک ارسباران به عنوان بیستمین پارک ملی ایران، کانون توجه گردشگران طبیعت و مرکز بهره‌برداری موضوعات اکولوژیستی و پژوهشی خواهد بود.

قرار است بخش مرکزی آن حدود 39 هزار هکتار به پارک ملی تبدیل شود. وجود آثار ارزشمند تاریخی، همچون «قلعه بابک» «دژ طوماسیاش و کلیسای نارینی» در این محدوده، ‌ویژگی برجسته این پارک برای جلب گردشگر محسوب می‌شود.

ضروری است پس از این اقدام فرخنده و پیوستن ارسباران به عنوان بیستمین پارک ملی در فهرست پارک‌های ملی ایران، اقدامی هماهنگ از سوی سازمان‌ها و نهاد‌های ذی‌ربط مانند «سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، محیط‌زیست، منابع طبیعی و... » صورت گیرد و شرایطی درخور ارتقای  این منطقه حفاظت شده، برای علاقه‌مندان فراهم شود و اطلاع‌رسانی درست و زمینه‌های جذب توریست و زیرساخت‌های رفاهی آموزشی، می‌تواند به معرفی جدیدترین پارک ملی ایران کمک کند تا ارسباران به قطبی در اکوتوریسم بدل شود.                                                                                                   منبع:سایت همشهری آنلاین

واما ضمن تشکر ازنگارنده  مطلب مذکور نکاتی چند پیرامون این موضوع:
- شکی نیست که ارتقاءبخشی از منطقه حفاظت شده ارسباران به عنوان پارک ملی می تواند اعتبار بین المللی به این خطه سرسبز  ازکشورمان ببخشد و دهها فایده وسود وعوارض مثبت ایجاد ودرآمد سرانه خانوارهای منطقه را بالا ببرد 

- براستی آیا اکثرمردم منطقه ارسباران باطبیعت منطقه و مناظر طبیعی آن آشنایی دارند و یا از نزدیک بازدید نموده اند وپی گیری اینگونه مباحث را در جهت رشد و توسعه منطقه مفید می دانند واگر غیر ازاین است چه نهادها وسازمانهایی در این ارتباط مسئولیت های خطیراطلاع رسانی وآموزش و...را بر عهده دارند؟

- اگر بر این اعتقاد هستیم که امروزه گردشگری یک صنعت است ودرمان درد بخشی ازبی کاری جامعه، وکشورها و حتی مناطق موفقی از کشورمان را درکوچه بازار ودر ادبیات محاوره ای روزمره خود نام می بریم ازین نسخه ها برای خود چرا نپیچیم!
- اگر نرخ بیکاری منطقه ارسباران بالاتر از متوسط استان ویک رقم قابل تامل است چه جایی بهتر از ارسباران با این همه موهبت الهی برای توسعه گردشگری وصنعت توریسم!

- اغلب بر این اعتقادند که در کنار توسعه گردشگری توسعه فرهنگی نیز لازم است که البته حرف درستی است، اگر بناست در بحث گردشگری فرهنگ سازی شود و معنی مختصر فرهنگ همان« الگوی رفتار واندیشه»  می باشد کدام نگاه ،الگو و رفتار در این مقوله زیبنده این منطقه می باشد آیا نهاد های مردم محور مانند شورا و... به وظایف خود به درستی عمل می کنند و آیا مسئولین و متولیان امر چه تدبیری باید بیاندیشند؟

- در کنار توسعه فرهنگی نباید ازتوسعه رفاهی، آموزشی و زیر ساخت های مرتبط غافل ماند احداث راه های ارتباطی مناسب ،هتل های اقامتی،کمپ های گردشگری و تغییر و نوسازی مبلمان شهر های مسیر  از اجزاء و الزامات اولیه این حرکت عظیم است

-با توجه به مطالب مذکور امید می رود ایجاد پارک ملی ارسباران در چارچوب مقتضیات داده های فرهنگی ، اقلیمی، محیطی، انسانی و نهادی ارسباران شکل بگیرد و یکی ازابعاد توسعه را ایجاد وپایه گذاری نماید.

 

   
  

فايل ها الصاقي:

نظرات کاربران: 2 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
احمد-خ
| 1389/1/9 - 06:53 |     10     0     |
سلام
خبر خوبی است امیدوارم با تدبیر ودرایت مسولین ودست اندرکاران وهمکاری مردم فصل جدیدی در زمینه گردشگری و رونق اقتصادی منطقه باز شود.

محمد-م
| 1389/1/11 - 13:54 |     6     0     |
با سلام
از مسئولین ذیربط تقاضا دارم جلوی تخریب جنگل های ارسباران را بگیرندبا تشکر از ارائه این مطلب واطلاع رسانی خوبتان


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@dini-v.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار