صفحه اصلی     زندگی نامه     تماس با من     پیوندها  
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 - 22:46   
  تازه ترین اخبار:  
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 828صفحه نخست » یادداشت ها و نوشته های مدیر سایتیکشنبه، 9 دی 1397 - 01:40
شایعه در سازمان
شایعه در سازمانیکی از سرچشمه های مرسوم شایعات وجود تضاد و برخورد بین مدیران وکارکنان تحت تظارت آنان و ناتوانایی مدیران در حل صحیح و انسانی این تضاد هاست با بررسی و گوش دادن از شایعات تهدیدها را به فرصت تبدیل کنید در خیلی از موارد مدیران با شنیدن شایعه ها می توانند نگرش های کارکنان و مطالب مورد علاقه آنان را بشناسند و نسبت به آن بینش پیدا کنند.
  


یک مدیر کار آمد باید شایعه را بشناسد، آن را تعریف کند ، علل پیدایش و گسترش شایعه را جویا شود ، آثار مخرب آن را بداند و با شیوه های پیشگیری از شکل گیری شایعه ها در سازمان آشنا باشد.
شایعه ها می توانند در داخل یک سازمان به سرعت و شبیه به یک طوفان ویرانگر ، گسترش پیدا کنند.

شایعه در زمانی ساخته می شود که کارکنان به یک حادثه خاص علاقه مندند و برایشان اهمیت ویژه ای دارد و همچنین ابهامی در مورد آن حادثه وجود دارد یا واقعیت های مربوط به آن مبهم است.
به عنوان مثال اگر یکی از خطوط تولیدی کارخانه ای که مدیر آن تازه تغییر پیدا کرده  و یا دچار مشکلاتی در پرداخت حقوق کارگران شده بدون اطلاع کارگران عوض شود این تلقی در آنها ایجاد خواهد شد که مدیریت تصمیم به تعدیل و یا اخراج آنها نموده و یک شایعه فوری در این مورد بروز خواهد کرد.
در صورتی که اگر مدیران ذیربط تصمیشان را در خصوص نوسازی و یا بازسازی خط تولید به موقع اطلاع رسانی کرده بودند هرگز شایعه کاهش تولید و اخراج گروهی از کارگران برسر زبان ها نمی افتاد.
یکی از سرچشمه های مرسوم شایعات وجود تضاد و برخورد بین مدیران وکارکنان تحت نظارت آنان و ناتوانایی مدیران در حل صحیح و انسانی این تضاد هاست.

با بررسی و گوش دادن در مورد شایعات تهدیدها را به فرصت تبدیل کنید . در خیلی از موارد مدیران با شنیدن شایعه ها می توانند نگرش های کارکنان و مطالب مورد علاقه آنان را بشناسند و نسبت به آن بینش پیدا کنند.

و اما توصیه ای موثر به مدیران ؛ فرایند ارتباط در سازمان را بشناسید و موجباتی فراهم کنید تا اخبار و اطلاعات به شکل صحیح و حرفه ای در اختیار همه قرار گیرد اطمینان داشته باشید که آثار پنهان کاری مخرب تر از آن است که می اندیشید!!

منبع مورد استفاده:روانشناسی مدیریت؛دکتر محمود ساعتچی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@dini-v.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار