صفحه اصلی     زندگی نامه     تماس با من     پیوندها  
جمعه، 15 اسفند 1399 - 16:35   
  تازه ترین اخبار:  
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 93صفحه نخست » اخبار ، یادداشت ها و مقالات برگزیدهجمعه، 12 شهریور 1389 - 21:16
هرچند آغشته شد به خون پیرهن ما - شد جامه سربازی ما هم کفن ما
هرچند آغشته شد به خون پیرهن ما -   شد جامه سربازی ما هم کفن ما از قلعه ی قهقهه تا قلعه ی جوشون و از قلعه ی بابک تا قلعه ی نودوز همه و همه در کوهستان قره داغ نشان و نمادی از مقاومت و پایمردی مردان این خطه در دفاع از میهن است. چه در عهد هخامنشی بنا شده باشند و چه در عهد ساسانی. چه سربازان اشکانی در آن نگهبانی داده باشند و چه سربازان بابک خرمدین همه و همه در دفاع از مرزهای میهن برآمده اند. تاریخ را که ورق زنیم و به نزدیک تر که آییم فصل جنگ های ایران و روس را غصه دار می یابیم. فصلی که در عین حال شجاعت و دلیری مردان گوشه ای از موطن را ثبت کرده است...
  

از قلعه ی قهقهه تا قلعه ی جوشون و از قلعه ی بابک تا قلعه ی نودوز همه و همه در کوهستان قره داغ نشان و نمادی از مقاومت و پایمردی مردان این خطه در دفاع از میهن است. چه در عهد هخامنشی بنا شده باشند و چه در عهد ساسانی. چه سربازان اشکانی در آن نگهبانی داده باشند و چه سربازان بابک خرمدین همه و همه در دفاع از مرزهای میهن برآمده اند. تاریخ را که ورق زنیم و به نزدیک تر که آییم فصل جنگ های ایران و روس را غصه دار می یابیم. فصلی که در عین حال شجاعت و دلیری مردان گوشه ای از موطن را ثبت کرده است. عهد فتحعلی شاه قاجار است و قشون ایران به فرماندهی عباس میرزای ولیعهد با روس ها در جنگ است. بی کفایتی دربار پشت عباس میرزا را خالی می دارد و دلیری سربازان میهن به ثمر نمی نشیند و تکه ی عظیمی از کشور از دست می رود و می ماند داغ « ترکمانچای» و « گلستان » بر سینه ی وطن. در این جنگ ها مردان قراجه داغ به ویژه عشایر غیرتمند آن جان دادند تا خاک ندهند. قلعه ی عباس میرزا در ساحل آراز نماد ایستادگی در این خطه است. بزرگ مردانی چون « اسداله سلطان حاج علیلو »  در همراهی عباس میرزا بسیار بودند هم او که چند جوانش را قربانی وطن کرد و گویند در امضای آن عهدنامه ها بسیار برآشفت و دل خونین گشت. چند ورق این ورتر حالا «‌ارس » مرز است و مردم آبادی های این سوی مرزبان. می آییم جلوتر و می رسیم به عهد آخرین تاجدار قاجار و جنگ جهانی اول و صفحاتی بعد واپسین ایام تاجداری رضاشاه پهلوی و وقوع جنگ جهانی دوم. در هر دوی این جنگ خانماسوز ایران عزیز اشغال شد و چه ظلم ها که بر مردم ما نرفت. از آن همه، صفحه ای ما را درنگ می دارد و باید درنگ کرد. «‌ دول محور »‌ و «‌ متفقین »‌ جنگ جهانی دوم را جلو می برند و ایران علی رغم اعلام بی طرفی به اشغال متفقین در می آید. نیروهای انگلیس از جنوب و نیروهای شوروی از شمال وارد کشور ما می شوند. به شمال غرب نقشه ی ایران می آییم. سوم شهریور 1320 شمسی آذربایجان و شمال آن قراجه داغ و حاشیه های ارس که نیروهای ارتش سرخ از آن جا تجاوز خود را آغاز کردند. عبور از رود خروشان ارس سخت است و پل ها صحنه های خونبار و شجاعت ها را تاریخ نگاری می کنند. قوای شوروی به زودی برای عبور از پل ها آتش می گشایند. مرزبانی خداآفرین و پاسگاه های مرزی متلاشی می شوند و خصم پای بر خاکمان می گذارد. هم داستان شویم با مردان نادر روزگار که غم ناموس و خاک میهن داشتند و سینه سپر کردند بر گلوله های دشمن. آورده اند « در پاسگاه مفروضلو « ارشد حیدری کلیبری » سخت مقاومت کرده و با شش گلوله به شهادت می رسد.» ( ارسباران در گذر حماسه و تاریخ، محمد حافظ زاده ) ساحل آراز را تا جلفا که پیش رویم رویدادی عظیم در جریان است. قوای شوروی درصدد عبور از پل آهنی نخجوان ـ جلفا هستند و از نیروهای ایرانی تنها سه « مرد » مانده اند. « سرجوخه ملک محمدی »، «‌ سید محمد راثی هاشمی»‌ و « عبدالله شهریاری»‌. این سه تن قصد فرار و تسلیم ندارند و می خواهند آبروی تاریخ را حفظ کنند. این سه مرزبان غیور می خواهند رشادت و دلیری و میهن دوستی و غیرت و ناموس را در میدان معنا کنند. دو روز مقاومت می کنند و می جنگند و به شهادت می رسند. دلیری و پایمردی و غیرت و شهامت این سه مرزبان قلب دشمن را نیز متلاطم می سازد و آن ها را به تحسین و احترام وامی دارد و برای همین پیکر آن سه ژاندارم شهید را در محل شهادتشان کنار خط آهن پل آهنی و رود دلخون ارس به خاک می سپارند. 

در سنگ مزار این سه شهید متن مشترک « آرامگاه ژاندارم شهید ... که در شهریور ماه 1320 در راه انجام وظیفه در مقابل مهاجمین ایستادگی و به شهادت رسیده است »  و شعر زیر آمده است.

هرچند آغشته شد به خون پیرهن ما    شد جامه سربازی ما هم کفن ما

شادیم ز جانبازی خود در دل خاک      پاینده و جاوید بماند وطن ما

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@dini-v.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار