تلکس وب سايت شخصي ولي اله ديني: ۵تكنيك با ارزش مديريت زمان
دوشنبه، 6 فروردین 1397 - 00:02     کد خبر: 811

يكي از باارزش ترين دارايي هاي يك كارآفرين زمان است. وقتي كه هر ثانيه اش برابر مقداري پول در آينده است اگر شيوه استفاده از آن را بداند. اما در دنياي امروزي مشغله كاري به شدت افزايش پيدا كرده و همين امر باعث شده اكثر متخصصان و كارآفرينان با مشكل كمبود وقت مواجه شوند، اما آيا واقعا چنين پديده اي وجود دارد؟ خير در دنيا، اصطلاح كمبود وقت وجود دارد اما مشكل كمبود وقت وجود خارجي ندارد. تماما از درون انسان نشات ميگرد؛ اگر شما شيوه صحيح مديريت زمان را بدانيد ديگر مشكل كمبود وقت نخواهيد داشت بلكه زماني را هم اضافه خواهيد آورد. اگر تمام كتاب هاي مديريت زمان را خوانده باشيد، تمام سمينار هاي مديريت زمان را شركت كرده باشيد قادر خواهيد بود تمام مبحث مديريت زمان را به صورت خلاصه در 5 بند بنويسيد. شما در ادامه با 5 تا از كليدي ترين تكنيك هاي مديريت زمان آشنا خواهيد شد كه يكي از ابزارهاي اصلي كارآفرينان است

تكنيك هاي با ارزش مديريت زمان

تكنيك شماره 1 | ليست !… لطفا تهيه و استفاده كنيد.
هيچ نظمي را در هيچ سيستمي در هيچ كجاي دنيا پيدا نخواهيد كرد كه بدون تهيه و استفاده از لسيت وجود داشته باشد. شما نميتوانيد تمام كارها را در ذهنتان نگه داريد و هميشه يادتان بماند. در كل 4 نوع ليست نياز داريد :

اين تكنيك تهيه ليست استفاده فوق العاده زيادي براي شما خواهد داشت.

افراد موفق جهان بي شك تمامي از ليست ها استفاده ميكنند تا زمان شان را مديريت كنند. از طرفي اين گفته را از برايان تريسي فراموش نكنيد «اگر شما ليستي نداريد، بي شك پول زيادي هم بدست نمي آوريد.»

 

5 ت2كنيك با ارزش مديريت زمان

 

تكنيك شماره 2 | يادآوري با كاغذهاي يادآوري
اين ايده ساده است… شما يك پوشه 90 پرونده اي داريد؛ قرمز از 1 تا 30، آبي از 1 تا 30 و سفيد هم از 1 تا 30 كه نشانگر ماه جاري، ماه آينده و يك ماه بعد از ماه آينده (يعني دو ماه بعد) است.

فرض كنيم شما با مشتري به توافق رسيديد و قرار فروش را براي تاريخ 10-م ماه بعد گذاشتيد، كاري كه بايد انجام دهيد تمام يادداشت ها، تمام پرونده و كاغذهاي مورد نظر، تمام مشخصان مشتري را در 10-مين برگه پوشه از پرونده آبي قرار ميدهيد و سپس فراموشش ميكنيد.

در 10-م ماه بعد شما به سراغ پوشه كه رفتيد جزء به جزء اطلاعات يادتان خواهد آمد.

با استفاده صحيح اين تكنيك با كاهش آشفتگي در محل كار يا زندگي شخصيتان روبرو خواهيد شد.
البته نرم افزار هاي فراواني هستند هم براي كامپيوتر هم براي گوشي هاي تلفن همراه كه اين كار را انجام ميدهند، اما كاري كه با دست انجام ميدهيد ماندگاري بيشتري دارد. البته فرقي ندارد با هركدام راحت هستيد كار كنيد.

هدف تكنيك شماره دو اين است كه كار فردا را به فردا موكول كنيد و هر روز راجع به آن فكر نكنيد.

 

تكنيك شماره 3 | جلسات را به حداقل برسانيد.
هيچ كار مفيدي در جلسات انجام نميشود ! اما براي بعضي افراد محلي براي خودنمايي يا احساسي براي مهم بودن است.

جلسات كاري، ديگر كاري از پيش نميبرند و محلي براي صحبت هايي است كه همه ميدانند بايد بشنوند.
شما به يك استراتژي نياز داريد تا از اين جلسات وقت گير خلاص شويد. اگر شما جلسات را رهبري ميكنيد، لازم است كه به صورت فوق العاده متمركز و كوتاه پيش ببريد.

اما اگر بايد به جلساتي كه دعوت شده ايد برويد، حتما به فكر يك استراتژي فرار باشيد !

 

تكنيك شماره 4 | زمانتان را بلوكه كنيد.
برنامه زماني اكثر مردم پر است قرار هايي كه با ديگران دارند. اما افراد موفق، برنامه زماني دارند كه حاوي قرار هاي از پيش تعيين شده و غير قابل تغيير با خودشان و كارشان است.

براي هر ماه كارهايي كه بايد 100% انجام شوندي را تعيين كنيد.
براي مثال تمام تماس هاي تان را جمع كنيد و در يك «روز تلفن» تمام آنها را انجام دهيد. ديگر هيچ برنامه خارجي در آن روز نگنجانيد. اينطور وقت تان فوق العاده آزاد خواهد شد و تمركزتان هرچه بيشتر بر روي كارهاي روزانه تان خواهد بود.

با بلوكه كردن زمان تان از قبل، شما در واقع براي چند ساعت از روزهايتان در آينده، برنامه قرار ميدهيد. با اين كار ديگر كارهايتان عقب نمي افتند و كارهايي هم يكدفعه اي به شما محول نخواهد شد.

جدا از اين موارد، اين كار به شما كمك ميكند بهره وري بالاتري داشته باشيد.
شما با اختصاص دادن وقت تان به انجام كارهايي مشابه، مثل «فقط تلفن ها» ، «فقط خريدها» و … وقت هاي خالي و مرده كمتري در طول انجام كارهايتان خواهيد داشت.

 

فردريك شرو مربي حرفه هاكي روي يخ

فردريك شرو مربي حرفه هاكي روي يخ

 

تكنيك شماره 5 | از «اوقات بيكاري” تان سود ببريد
امروزه همي چيز به حالت Portable يا همراه قرار دارد. شما ميتوانيد يك سمينار را آنلاين شركت كنيد، يا سي دي و دي وي دي كنسرتي را كه ميخواهيد برويد تهيه كنيد. تمام كتاب ها را ميتوانيد به صورت الكترونيكي مطالعه كنيد به راحتي هرچه بيشتر.

ميتوانيد از يوتيوب يا وبسايت آپارات براي مواردي غير از تماشاي اسكي سگ ها روي يخ استفاده ببريد.
هميشه يادتان باشد : هركجا كه ميرويد يك كتاب همراهتان باشد. هيچ بهانه اي براي وقت بيكاريتان نيست وقتي در فرودگاه منتظريد يا در سالن انتظار منتظريد، ميتوانيد از آن زمان هم براي پيشرفت تان استفاده كنيد.

اكثر مردن اوقات بيكاري شان را صرف جواب دادن به تماس هاي از دست رفته شان، اس ام اس يا ايميل زدن ميكنند كه به كلي اشتباه است به 3 دليل :

  1. شما اينكار را شتاب زده و بدون آمادگي قبلي انجام ميدهيد و اگر يكي از آنها مهم باشد، نبايد ضعيف انجام شود.
  2. شايد تماس مورد نظر و مكالمات شما مناسب با جايي كه قرار داريد نباشد
  3. وقتي را كه ميتوانيد صرف خواندن، شنيدن يا فكر كردن و فهميدن كنيد از شما مي دزدد.

 

انضباطِ استفاده از وقتي كه همه آنرا اسراف ميكنند ميتواند نقطه قوتي براي شما باشد.

نويسنده بزرگ سري كتاب هاي هري پاتر هنگام مسافرت اولين نسخه كتابش را نوشت، وقتي كه ديگران درحال گفتگو براي گذران وقت بودند يا خوابيده بودند… براي بعضي مردم وقت ارزش آنچناني ندارد بنابرين اسرافش ميكنند.

هروقت كه عبارت «10 دقيقه بيشتر نيست.» را بكار برديد… كل هدف اين مقاله را از دست داده ايد.

در همين زمينه، مطالب زير را حتما بخوانيد :

 

منبع:مجموعه كارآفرينان جوان


برگشت به تلکس خبرها