صفحه اصلی     زندگی نامه     تماس با من     پیوندها  
چهارشنبه، 30 خرداد 1403 - 17:57   
  تازه ترین اخبار:  
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 5صفحه نخست » صفحات داخلیجمعه، 3 آبان 1387 - 14:46
آخرین نطق قبل از دستور ولی اله دینی نماینده مردم اهر و هریس مورخ 87/02/10
  

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«رب اشرح لی صدری و یسرلی امری واحلل عقده من لسانی یفقهوا قولی».

با حمد و سپاس به درگاه خداوند متعال و سلام و درود به ارواح طیبه شهداء، امام امت و آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای رهبر معظم انقلاب، سخنان خود را آغاز می‌نمایم.

۱ ـ ابتداء لازم می‌دانم از حضور پرشور مردم عزیز ایران اسلامی و حوزه انتخابیه‌ام در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشکر نمایم و از خداوند متعال برای همه منتخبین ملت به ویژه منتخب مردم اهر و هریس آرزوی توفیق و خدمت‌رسانی بیشتر مسألت می‌نمایم.

در سال چهارم برنامه پنجساله چهارم توسعه که از طرف مقام معظم رهبری سال «نوآوری و شکوفایی» نامگذاری شده است قرار داریم. برای رسیدن به اهداف بلند‌مدت چشم‌انداز بیست ساله نظام بایستی نهضت نرم‌افزاری و علم را تداوم بخشیم و از سطحی‌نگریها و روزمرگی‌ها پرهیز نموده و ظرفیت‌های علمی کشور را توانمند نماییم که این موضوع یکی از ضرورت‌های تحقق نوآوری است. لذا لازم است همه نهادها و مسؤولین و قوای سه‌گانه کشور به ویژه مجلس و دولت فضا و بستر مناسب را برای نوآوری و شکوفایی فراهم نمایند.

۲ ـ این روزها تورم و گرانی سرسام‌آور به مردم به ویژه اقشار متوسط و ضعیف جامعه فشار مضاعف وارد می‌نماید گرچه ممکن است افزایش تورم و گرانی کالاهای اضطراری بالاخص در بخش مسکن دلایل متعددی اعم از عوامل خارجی و داخلی داشته باشد. اما هنر این است که در شرایط موجود این مسأله را بنحوی مدیریت و هدایت نماییم تا ضمن کنترل تورم، فشار را از دوش اقشار آسیب‌پذیر برداریم لذا از دولت محترم تقاضا دارم با ارائه راهکارهای عملیاتی در کنترل گرانی و تورم نقش و وظیفه اصلی خود را ایفاء نماید.

۳ ـ مبارزه با رانت‌خواری و فساد باید یکی از اولویتهای اصلی نظام اسلامی باشد البته در عزم و اراده جدی مسؤولین نظام برای ریشه‌کن کردن فساد اداری شکی نیست اما مردم وقتی هر روز از زبان مسؤولین مملکتی با عبارات درشت وجود فساد اداری و رانت‌خواری و لزوم افشاگری‌ها و برخورد با آنها را می‌شنوند ولی در عمل متفاوت با آنچه که می‌شنوند، می‌بینند دچار یأس و ناامیدی می‌شوند و این یکی از آفات و تهدیدهای نظام اداری کشور می‌تواند باشد. چرا که طعم واقعی عدالت وقتی چشیده می‌شود که فضای جامعه برای برهم زنندگان نظم اقتصادی ناامن و برای عامه مردم و سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و تلاش‌گران عرصه سازندگی کشور امن و مطلوب باشد.

حال که دولت محترم با شعار محوری ایجاد و تحقق عدالت تلاش می‌نماید انتظار دارد با همکاری سایر قوا از جمله مجلس برای مقابله با فساد یک استراتژی چندوجهی تعریف گردد تا با افزایش پاسخگویی سیاسی و مسؤولیت‌پذیری، تقویت محدودیت‌ نهادینه شده در درون نظام حکومتی، تقویت مشارکت فعال نهادهای جامعه مدنی و تعامل آنها با بخشهای عمومی و دولتی، ایجاد بخش خصوصی رقابتی و شکست انحصارات دولتی و بالاخره اصلاح مدیریت عمومی و دولتی مبارزه با این مسأله در کشور نهادینه شود.

۴ ـ مجلس تبلور اراده مردم و انتخابات مجلس شورای اسلامی یکی از با اهمیت‌ترین انتخابات کشور ما می‌باشد صرفنظر از نقصهای قانونی انتخابات که زمینه را برای سوء استفاده و تخلف برخی فراهم می‌نماید. متأسفانه ضعف اطلاع‌رسانی نسبت به شرح وظایف نمایندگان و وظایف اصلی مجلس شورای اسلامی و وجود مشکلات اقتصادی و مطالبات مختلف در لایه‌های اجتماعی جامعه و ضعف دستگاههای اجرایی، عرصه جامعه را در ایام انتخابات و حتی ماهها قبل از آن با اقدامات خلاف قانون و وعده وعیدهای بی‌شمار برخی کاندیداها در بعضی از شهرستانها به کارزاری نابرابر تبدیل و بازار هتاکی، شایعه، افتراء و دروغ‌پردازی را داغ می‌نماید بطوریکه گاهی اصل موضوع انتخابات و ارائه برنامه از طرف نامزدها به فراموشی سپرده می‌شود. نمونه‌ای از این بداخلاقی‌ها را می‌شد در حوزه انتخابیه اینجانب به اشکال مختلف مشاهده نمود که متأسفانه گاهاً حتی از طرف برخی از افراد و دوستان ناآگاه و مغرض بعمل می‌آمد. صرفنظر از اینکه چه کسی یا کسانی از کاندیداهای یک حوزه انتخابیه نماینده مجلس شورای اسلامی بشوند برای اقتدار بیشتر مجلس و نظام جمهوری اسلامی ایران و برای اینکه در آینده پول، تخریب، تهمت و افتراء، چاپلوسی و ریا و باندهای قدرت و ثروت جای ایمان، اخلاص، تعهد، صداقت و انگیزه بالای مردم را نگیرند و نظام و انقلاب را از مسیر و معیارهای اصلی خود منحرف ننمایند. از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌نمایم وقت بیشتری را برای مجلس شورای اسلامی و اطلاع‌رسانی در این حوزه در رسانه ملی در نظر بگیرد.

از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی تقاضا دارم دستور فرمایند با تشکیل کارگروههای کارشناسی، انتخابات چندین دوره مورد نقد و آسیب‌شناسی جدی قرار گیرد تا چنانچه اگر اصلاحاتی در قانون انتخابات و نحوه برگزاری و تبلیغات و سایر موارد انتخابات لازم است تدوین تا قانون انتخابات مورد بازنگری واقعی قرار گیرد.

۵ ـ طبق اصل (۶۴) قانون اساسی پس از هر ده سال با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر (۲۰) نماینده می‌تواند به عده نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه شود. اینجانب در نطق قبل از دستور خود یکبار در تاریخ ۱۳۸۴/۸/۸ تفکیک حوزه انتخابیه اهر و هریس و اضافه شدن یک نماینده به این حوزه را خواستار شده‌ام. باتوجه به اینکه در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی طبق قانون امکان افزایش نمایندگان وجود دارد از مسؤولین ذی‌ربط تقاضا دارم در اینخصوص باتوجه به سوابق موضوع اقدامات لازم را مبذول نمایند.

۶ ـ اما برخی از اهم خواسته‌ها و مطالبات مردم منطقه؛

با عنایت به آغاز عملیات اجرایی بزرگراه اهر ـ تبریز از اواخر سال گذشته از وزارت راه و ترابری تقاضا دارم باتوجه به انتظارات به حق مردم منطقه نسبت به تسریع در عملیات اجرایی این بزرگراه اقدام عاجل مبذول نماید. باتوجه به احداث شهرک صنعتی اهر در ظرف (۳) سال اخیر و آماده‌شدن زیرساختهای آن برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال از وزارت صنایع و معادن می‌خواهم زمینه‌های سرمایه‌گذاریهای بعدی را در این شهرک فراهم آورد.

ایجاد و توسعه (۵) مجموعه آموزشی عالی در منطقه اهر شامل آموزشکده کشاورزی، آموزشکده فنی و حرفه‌ای، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه پیام نور و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی در سالهای اخیر اقدام ارزشمندی برای منطقه اهر می‌باشد. از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تقاضا دارم نسبت به ارتقاء جایگاه مراکز فوق و احداث زیربناها و فضاهای آموزشی اقدام مؤثر و عملی مبذول نماید.

باتوجه به مطالعه چندین سد کوچک و متوسط در منطقه اهر از وزارت نیرو تقاضا دارم باتوجه به وعده رئیس‌جمهور محترم در جمع مردم اهر نسبت به اجرایی‌شدن سدهای مذکور به ترتیب اولویت مطالعاتی اقدام نمایند.

باتوجه به بازگرداندن محل و دفتر کار شرکت مجتمع معادن مس اهر تحت عنوان مس مزرعه به اهر در سال گذشته، از وزارت صنایع و معادن می‌خواهم ضمن فعال‌نمودن اکتشافات مس منطقه ارسباران و اجرای فازهای توسعه مس سونگون و ذوب‌پالایش آن نسبت به سرمایه‌گذاری‌های لازم درخصوص موضوع اساسنامه شرکت فوق در منطقه اهر اقدام نماید.

از وزارت نیرو می‌خواهم نسبت به احداث نیروگاه هریس که نقش اساسی را در اقتصاد منطقه و تأمین برق استان در سالهای آینده خواهد داشت اقدامات اساسی را مبذول نمایند. همچنین باتوجه به وعده رئیس‌جمهور محترم در جمع مردم هریس درخصوص احداث سد هرزه ورز و انتظارات مردم منطقه در اینخصوص نیز اقدام عملی مبذول گردد.

از وزارت صنایع و معادن می‌خواهم درخصوص سرمایه‌گذاریهای بعدی شهرک صنعتی و ناحیه صنعتی شهرستان هریس واقع در بیلوردی و زرنق اقدامات لازم بعمل آورد.

از وزارت نیرو می‌خواهم درخصوص احداث تصفیه‌خانه آب، آبرسانی به شهرهای بخشایش و کلوانق و شروع آبرسانی به روستاهای اربطان و سایر روستاهای منطقه از سد اربطان که دارای اعتبار ملی است، اقدامات عاجل مبذول نمایند.

از وزارت بهداشت و درمان می‌خواهم درخصوص راه‌‌اندازی بیمارستان هریس در نیمه اول سالجاری که قبلاً وعده آنرا داده‌اند اقدام نمایند.

از استاندار محترم آذربایجان‌شرقی می‌خواهم که درخصوص استقرار ادارات در مرکز بخش خواجه دستورات لازم صادر فرمایند.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از مردم عزیز حوزه انتخابیه‌ام بخاطر (۴) سال همکاری و همدلی صادقانه با اینجانب، از همه عزیزان بخاطر قصور و کوتاهیهای احتمالی عذرخواهی می‌نمایم و اگر در نتیجه فعل، گفتار و رفتار اینجانب افراد یا اشخاصی بهردلیل رنجیده‌خاطر گردیده‌اند، از آنها نیز طلب حلیت می‌نمایم و از همه دست‌اندرکاران و مسؤولین منطقه و استان و کشور که در طول مدت این دوره با اینجانب درجهت خواسته‌ها و مطالبات مردم همکاری داشته‌اند تقدیر و تشکر می‌نمایم، باشد که مورد عفو و رحمت و رضایت پروردگار متعال قرار بگیریم.

خدایا چنان‌کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

                          درصورت علاقمندی سایر نطق ها و سخنرانیها را با جستجو در مشروح مذاکرات مجلس ببینید

   
  

نظرات کاربران: 0 نظر (فعال: 0 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
امین
| | 1387/8/3 - 14:48 |     0     0    
باسلام
ای کاش می شد آنهایی چشم دیدن اهری آباد را ندارند بدانند که خدا پشتیبان بی کسان است


 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@dini-v.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار